View Single Post
Staro 13.06.2019., 10:04   #138
Marijan IB
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2019
Lokacija: Vis
Postovi: 3
Svi bi OnGrid

Citiraj:
Autor neverin Pregled postova
30kW ti treba da pokriješ potrošnju rudnika 24h, što je totalno neisplativo ako bi i bilo moguće napraviti. S druge strane gledano elektrana od 6kW (i nešto malo jača) tebi je 100% isplativa ako imaš rudnik od 6kW, jer svaki kWh koji proizvede potrošiš. Imat ćeš najbolji ROI od bilo kog drugog kućanstva sa istom elektranom. Elektrana bi trebala davati prosječno 5 sati rada punom snagom, to je za 6kW 30 kWh dnevno ili 10.950 kWh godišnje, i to sve po višoj tarifi.
Elektrana 6kW po sistemu ključ u ruke sa svim troškovima projekta, ugradnje, HEPa 50.000-60000 kn po mojim saznanjima. Ispada da je ROI 4-5 godina a to je odlično.
10kW za 30k kuna, to nema nigdje, možda samo paneli i inverter. Baterije zaboravi, mene je više prodavača uvjeravalo da se ne isplate u ongrid sustavu.
Problem je i upitna legalnost hibridnog sustava. Ne treba više EE suglasnost ali treba provjeriti mogućnost priključenja, tako piše u zakonu. A provjeriti valjda znači popuniti hepov obrazac koji se tako naziva. U obrascu je obavezan prilog projekt. http://www.hep.hr/ods/UserDocsImages..._vl_proizv.pdf
Pozdrav,
čekam ponudu iz Solar shopa, za jednu od 5 kwh.. što ti je bio neplanirani trošak ?
Marijan IB je offline   Reply With Quote