View Single Post
Staro 02.05.2013., 17:23   #1
mbusic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 120
Android zablude - Task Killeri, Antivirusi....

Vidim da je na forumu prisutna velika količina zabluda u vezi androida, pa odlučio sam riješiti neke od njih. Ukoliko imate kakve prjedloge za ostale zablude, pošaljite mi PM pa ću vidjeti što mogu

O Task Killerima i zašto ih NE koristiti

Dosta ljudi misli da su task killeri važni za Android, pa i ja sam nekoć bio jedan od njih (tamo negdje 2009.). Ideja je da se zatvaranjem/ubijanjem procesa aplikacija štedi baterija, smartphone brže radi i slično... Stvarnost je nešto drugačija. TaskKilleri zapravo mogu usporiti vaš mob, i to najčešće i rade.

Većina uporabu RAM-a na Androidu smatra istim kao i na Windowsu. Ako ti se komp uspori, izađeš iz aplikacija, zatvoriš prozore, pogasiš šta ti radi i generalno to na kompu uvijek pomaže.
Android funkcionira malo drugačije. Koristiš neku aplikaciju, izađeš iz nje, zatvoriš je... ali - ona još uvijek radi negdje u pozadini. Veći dio tih aplikacija se amo reć pauzira i ne koristi ni CPU nit net niti ništa.. Jedan dio pak kad ih zatvoriš, nastave potpuno raditi, tipa mp3 player, torrenti, gmail koji se synca, face ako je tako namješten....

Kada ponovno otvoriš alikaciju koja je pauzirana, ona se gotovo instantno nastavi tamo gdje si stao. To je zato jer je ta aplikacija spremljena u RAM-e i spremna za uporabu.

Android sam po sebi, zauzima dosta RAM-a i sprema dosta aplikacija u RAM-e, no to i nije tako loše.
Vjerovali ili ne, prazan RAM je zapravo beskorisan na Androidu. Ukoliko je RAM pun, i otvarate aplikaciju koja nije već u RAM-u, Android će instantno zatvoriti i maknuti neke nekorištene aplikacije kako bi oslobodio mjesto za novu.
Bio RAM pun ili prazan, on će koristiti jednako baterije.

Što Task Killeri zapravo rade?
Oni miču te aplikacije iz RAM-a, i kada ih otvarate ponovno, to zahtjeva više snage, troši bateriju i sporije je jer se otvara iz interne/externe memorije. Što je još gore, neke aplikacije se same od sebe ponovno restartaju čim ih prisilno zatvorite sa Task Killerom.

E sad, neki će reć da to nije istina pitat me zašto onda njima task killeri baš pomažu... bla bla bla...
U nekim uvjetima, task killeri mogu zapravo i pomoći, ali, treba znati kako ih postaviti.
U mom slučaju, imao sam Navigonovu aplikaciju koja je znala trošiti bateriju ko blesava kad je radila u pozadini, pa sam ju gasio pomoću task killera, a na kraju sam je jednostavno zaledio pomoću titanium backupa..
Moj je savjet, izbjegavati task killere i jednostavno pronaći aplikaciju koja vam crpi bateriju te ju ili zalediti ako ste baš ovisni o njoj (kao ja o Navigonu jednom mjesečno), ili najbolje - izbrisat ju. Danas je play store pun aplikacija i za više manje svaku, imate alternativu.

Kako bi pronašli aplikaciju koja vam crpi CPU previše, probajte Watchdog recimo..


O JuiceDefenderu, sličnim battery saver aplikacijama i kada ih koristiti i zašto ne - post 2


O antivirusima i sigurnosti na androidu - post 3


O sigurnosti spajanja na wifi mreže - post 5



Kako bude upita, tako ću dodavat linkove kako bi postovi bili čitkiji i kako bi se jasnije razaznalo s čime se slažete, a s čime ne. I ja mogu pogrješiti pa me lakše ovako ispraviti ako dođe do pogreške tako da svima bude bolje

Hvala na upitu kolegi: nodavilp

Zadnje izmijenjeno od: mbusic. 05.05.2013. u 16:05.
mbusic je offline   Reply With Quote