View Single Post
Staro 01.04.2018., 22:32   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
savjeti za stabilniji link?

nabavio sam ubiquiti powerbridge m5, kojeg sam danas montirao u svoj novi stan, na terasu... i od onda se patim sa konfiguracijom da to radi iole prihvatljivo.

da se razumijemo, radi se o privatnom linku.

AP je sxt 5, client je powerbridge. udaljenost je niti kilometar, ali radi se o gradskoj sredini, kuća di je sxt je na kat samo, a moj stan je također na 1. katu zgrade. LOS ne postoji, nasred linka je 1 kuća na kat, pol nebodera, i pol krova kuće preko. neovisno o tome uspio sam uspostaviti kakav takav link koji kad je dobre volje ide max 12 mbita. kad je loše volje, ne ide uopće.

"ubo" sam ga u najidealniju frekvenciju sxt-a, pri čemu imam oko -84dBm signala (micanje samo 50mhz gore dole i signal pada na -90dBm).
i od onda se igram, 10mhz, 20mhz, n standard, a standard...

signal varira, malo ide 10mbita, ccq skoro 90%, onda umre na 3 sekunde, ccq 10% i ping po pol sekunde, onda se opet vrati u normalu, pa stoji neko vrijeme na ccq 50% i radi oko 5-6 mbita.

ako prebacim na A standard, dođem do 8mbita. na 10mhz isto ide oko 8mbita.

s obzirom da za link koristim različite vendore, koristim klasičan 802.11 protokol.

da li bi imalo smisla probati sa LHG-om? pri ovakvom signalu ni nstreme ni nv2 nemaju ionako smisla (nstreme puca i inače, a nv2 je ultra stabilan ali je brzina koma, tako gdje nv2 gura 10mbita, nstreme gura 40 i puca. običan 802.11 je negdje između).

na zgradu nesmijem montirati client, tehnički mogu, ali nemam kuda povuć kabel, a da ga ne bude 100 metara.

evo par screenshota, prva na 20mhz wide kanalu, ostatak na 10mhz wide kanalu.








kao šta se vidi, CCQ stalno skače, a s njim i brzina.

ako netko ima mrvu više iskustva sa NE-LOS linkovima, nek mi da neki savjet. cilj mi je doć do 10mbita stabilnog neta.
jp_rv je offline   Reply With Quote