View Single Post
Staro 09.06.2015., 22:45   #99
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Malo se odužila vaša rasprava oko ovih APU-ova

Uglavnom, iz perspektive jednog potencijalnog kupca, pošto u skoroj budućnosti planiram uzeti proc sa integriranom grafom (ne zato što nemam dedicated, već zato što rezervna grafa uvijek zatreba kad se najmanje nadaš ... da pokucam u drvo ).

Daklem ... idemo redom, pošto gledamo CPU, bitne su mi CPU performanse (surf, media, potrošnja/zagrijavanje, Zip/Rar, kodiranje videa, rad s Office alatima, gaming sa dedicated grafom, ali i povremenim periodima samo sa integrušom, te uglavnom općenite performanse prosječnog korisnika).

Za ovu konfu mi ne treba 12/8-jezgrena i7-ica ili 8-jezgreni AMD, već nešto u rangu i5 performasi (koje god generacije), pa bacamo oko na malobrojne dostupne tabele sa Broadwell procevima:

WinZip performanse

Kao što rekoh i7 ne trebam, kao ni vruće/gladne FX83x0 proceve, tako da prvo nakon toga nailazimo na i5 Haswell/Broadwell proceve. AMD A8/A10 procevi su u rangu i3 Haswella kojeg trenutno imam, a to mi je trenutno ipak trunku preslabo. Haswell 4690K ima malu prednost pred i5 Broadwellom, što vjerojatno možemo pripisati nešto većem standardnom i Boost taktu Haswella, pa ćemo reći da su tu negdje.

Sljedeći test - Kodiranje video zapisa:

Adobe CC Media Encoder

Nakon svih silnih i7-ica, nailazimo na Broadwell i5-icu. Haswell i5-ica nešto zaostaje tako da je u ovom slučaju i5 Broadwell u prednosti. Pošto je u pitanju low energy konfa, AMD FX83x0 procevi ne dolaze u obzir, a A8/A10 procevi su negdje dolje na tabeli/slici.

Zatim - Handbrake i Hybrid x265 Media Encoder test

Broadwell se drži dobro naspram ostalih, ali nešto niži takt je vjerojatno uzrok minornog zaostatka za Haswell-om. AMD A8/A10 CPU-ovi su na ovoj tablici u rangu i3 Haswella, što mi trenutno nije dovoljna razina (tu sam već sa trenutačnim CPU-om).


Sljedeće su performanse u Office alatu - Excell rezultati (najčešće ga koristim od svih poznatih alata).

Haswell i7-ice i jedna i5 u vrhu (zbog višeg takta), a Broadwell odmah slijedi. Vjerujem da bi se povećanjem Broadwell i5 takta tj. izjednačavanjem sa Haswell i5-icom, situacija nešto promijenila u korist novijeg člana Intelove obitelji. Kao što primjećujete ovi testovi baš i ne vole AMD procesore.


Slijede gaming performase ... pošto nekima smeta Anandova rezolucija testiranja na integrated grafama (iako testovi na TomsHW 1080p rezoluciji daju još veće razlike nego Anand), promatramo performanse sa dedicated grafom (koju imam, a koju će svaki iole prosječan gamer nabaviti kad-tad s obzirom na zahtjeve novih naslova).

Daklem - GTA V i Shadows of Morodor performanse (nisu valjda imali drugih naslova )

Broadwell ostvaruje ozbiljne rezultate u ovom području dedicated grafa, čak i kada se usporedi sa skupljim i7 Intelovim inačicama. Ovisno o naslovu AMD A8/A10 kaskaju umjereno do osjetno. Ponavljam FX83x0 proceve ne uzimam u obzir zbog prirode konfe (low energy, low volume, low heat) u koju će ići potencijalni procesor.


Za kraj, kada je već riječ o potrošnji - test potrošnje većine modernih proceva.

i5 Broadwell je naprosto neprikosnovem u ovom području i apsolutno sve ostalo (bilo Intel bilo AMD) zaostaje više ili manje za spomenutim pandanom.


Btw znam da je dijelom riječ o TomsHW, ali eto ne mogu ni oni slagat previše

Eto ukratko, nekakva logika kojom se trenutno vodim prilikom odabira proca u ovom cijenovnom rangu.

Naravno, za low budget konfe, AMD procevi su apsolutno neprikosnoveni vladari

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 09.06.2015. u 22:52.
dh41400 je offline   Reply With Quote