Tema: Automobili
View Single Post
Staro 07.02.2024., 22:15   #71958
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
...?
Poštovani kolega, ne vidim iskreno zašto bi se ja ili bilo koji drugi potrošač u potrazi za novim ili rabljenim vozilom uopće time zamarao. Nisam siguran ni da se bilo koji kupac skupljih automobila na fosilna goriva uopće zamara takvim pitanjima, pa zašto bi onda kupac EV-a? Koliko je prekrasnih starijih automobila po, posebice stranim oglasnicima za kojima barem malo slinimo ako smo istinski zaljubljenici a svejedno znamo da je sama ideja suluda i da bi držanje takvih autiju na cesti bilo financijsko samoubojstvo? Moja zadnja akvizicija upravo omraženog modela s je bila svojevrsna protuteža želji da uvezem jednu od prvih generacija quattroporte-a 4.7, a potiho da spomenem da sam razmatrao i čak duoselect. Takva avantura bi rezultirala troškom nekoliko ovih EV-ova, praktički zagarantirano, bez obzira na prividno niski inicijalni trošak. Takvih autiju za kojima smo slinili kao klinci ima nebrojeno, i sve ih čeka ista sudbina na Jakuševcu i sličnim grobljima diljem svijeta. Od strojeva sa motorima preskupim za održavanje, do suludo skupih komponenti ovjesa i drugog. Ne vidim zašto je EV tu bilo čime drugačiji, dapače - svatko tko se opekao kod uvoza ili lokalne kupnje rabljenog nekad skupog bolje opremljenog auta jako dobro zna o čemu pričam, tu često mogu nastati (i u pravilu nastaju) troškovi veći od kupovne cijene samog auta.

Ne mislim da će netko uređivati staru Teslu jer ne razmišljam o tome. Ne pitaju me o tome kad vozim auto koji troši preko 20l / 100 km, ne vidim zašto bi me to pitali kad vozim Teslu. Industrija se mijenja, svijet se mijenja. Nekad se bijela tehnika servisirala, danas ne. Tko zna što budućnost nosi i kamo to ide, na nama dinosaurima je da gledamo i plačemo za starim danima kada je sve bilo bolje, kao i generacije prije nas. Je li tegljenje teške baterije sa sobom rješenje za budućnost? Naravno da nije, ali je momentalno alternativa i protuteža postojećim rješenjima, nudi alternativu i konkurenciju, stepenica je u razvoju i ljudima kojima se svojim ograničenjima uklapa u životne okolnosti, može biti daleko bolje i isplativije rješenje od alternativa na fosilna goriva. Hoće li first adopteri i to naje? Vjerojatno ili čak i sigurno, ali to svakako nije rezervirano za EV.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote