Tema: Gramofoni
View Single Post
Staro 28.05.2019., 18:15   #70
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor jean luc Pregled postova
Osnovni gramofon oko 2 soma kuna, solidne kvalitete, nude ProJect i Rega, uglavnom, iako u zadnje vrijeme ima više izbora nego što ga je bilo. To podrazumijeva relativno čvrstu i nerezonantnu MDF osnovnu ploču, na koju ide tanjur od isto tako MDF-a, i solidni motori, ležajevi i ključno - ručke, koje ove dvije firme mogu ponuditi za nisku cijenu jer isporučuju doslovno stotine tisuće komada (barem Pro Ject).

"Technics" pristup kojeg njeguje Audio-Technica ima isto svojih čari, ali ja bih se iskreno klonio jeftinijih gramofona sa plastičnom konstrukcijom. Naravno da kompozitni plastični materijali mogu ponuditi i više u borbi protiv neželjenih vibracija - ne zaboravi da princip rada gramofona podrazumijeva doslovno "grebanje" utora u vinilu - no sumnjam da još uvijek postoji dovoljno jeftina alternativa pločevinama....

Isto tako, suboptimalna ručica će samo oštetiti LP, pa mislim da ne bi nikako trebao gledati skroz jeftine gramofone (za razliku od DACova, pa čak i pojačala).
ProJect i Rega su svakako ozbiljnije opcije koje bi trebalo uzeti u obzir kod izbora gramofona, u stvari bilo je ProJect-ovih gramofona na onim stranicama, ponudama koje sam linkao neki dan. Međutim nikako nisu bolja (ili lošija) alternativa "Technics" klonovima, i to iz više razloga.

Sve ovisi o onome koji kupuje gramofon, i što od njega traži i očekuje. Naime, kad me @Drug Brko pitao za savjet, nisam želio dodatno komplicirati izbor ... budimo iskreni, već sam mu ionako otežao izbor

Ali sad šalu na stranu, eto meni osobno recimo - ProJect ili Rega nikako nisu bilu izbor, zato što sam kod kupovine gramofona imao određene must-have stavke. Tražio sam gramofon sa odvojivim headshellom. Razlog je u tome što imam (i koristim) više zvučnica - kud bi došao kad bi išao rastavljati ProJect ili Rega ručicu svaki put kad mi dođe do promjene?! Vjerojatno bi s vremenom počupao priključne kabele (ili barem razvalio konektore) i zbog toga morao dati cijeli uređaj na servis. Ili išao provoditi nove kabele sam, pri čemu bih naravno, poništio jamstvo.

Također, želio sam isključivo DD Quartz motor. Imam dosta iskustva sa belt-drive gramofonima, u stvari imao sam prethodno obje kombinacije: AC motor sa remenom, kao i noviji više-brzinski DC motor sa remenom na jednom Akai gramofonu prije LP120. Tako da sam ovaj put želio DD, i mogu reći da nisam požalio! Puno toga se može reći o "Hanpin" klonovima, dobrog i lošeg, ali preciznost njihovih motora svakako nije jedan od problema. Možda bih se mogao dotaknuti i pitanja o promjeni brzine, naime veliki broj ProJect-ovih modela ima takav dizajn da moraš skidati tanjur (ili barem samo remen, ovisno o položaju motora), svaki put kad mijenjaš brzinu sa 33.3 na 45 i suprotno. Za mene je takvo nešto neprihvatljivo, ali to je sad već osobna stvar, i ukus.

E sad ovo za MDF protiv plastike, tu se može dosta toga reći. U pravilu se slažem, iako moraš uzeti u obzir da su kroz cijele '80 i rane '90 godine proizvodili gramofone sa plastičnim plinthom. U stvari, čak je i legendarni Technics proizvodio takve modele, koji su čak i dan-danas na cijeni, usprkos činjenici što su predstavljali dno ponude (Technics SL-B3, SL-3110). U stvari, čak je i naš obiteljski Kenwood KD-1600 u ono vrijeme bio potpuno izrađen od plastike, pa je ipak bio proizveden u Japanu i trajao godinama.
  Reply With Quote