View Single Post
Staro 12.02.2010., 12:26   #1
shoki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: STUBIČKE TOPLICE
Postovi: 605
Intel Atom Procesor Info Thread

pozz
imam par pitanja pa molim, ako netko ima iskustva, da ga podijeli.
Atom mi se sve viđše sviđa zbog niske cijene, male potrošnje, tišine i maleckog form faktora.
Iskoistio bih ga za 2 stvari.
1. Curi složiti komp za sobu.
Dakle, ona trenutno ima moj stari sempron 2300+. Dakle, STAAARO. Stvar je u tome da je to velika kanta, sa jeftinim (čitaj bučnim) napajanjem. Snaga tog računala njoj je i više engo dovoljna: reprodukcija mp3 i divx filmova, surfanje netom, nešto sitno officea.
Pretpostavljam da bi Atom, sješten u slatko malo microATX kućište bio prava stvar za nju.
Također pretpostavljam da bi dual core Atom i više nego parirao snazitrenutnog proca. Ubo bih gigu nekog jeftinog RAMa, iskoristio postojeći disk.
Jel to sve? Jel netko probao/izveo nešto takvo? Jel to radi?
Jel mi možete preporučiti ploče? Osobno nekak gravitiram prema Nvidia chipsetu sa integriranom 9400 grafikom.
Svi savjeti su i više nego dobrodošli.

2. Složiti doma (file)server
Ovo je sad malo ozbiljnije. Ideja je složiti Solaris fileserver, piknut unutra 3 diska u raid5 (RAIDZ) i neku kantu za bootanje sustava. Mašina bi radila 24/7, pa mi je Atom iznimno zanimljiv zbog potrošnje energije i tišine (jer nemam serversku sobu, lol)
Također, puknuo bih gore i web server, ftp, i, najvažnije, neku od baza (postgreSQL ili neki oracle, ako nađem torrent). Možda bih složio i neki torrent klijent.
Eh sad, jel ima Atom dosta juhe za povući sve to? Jer, ni sam ZFS nije baš kajgod, a ako u sve to ubacimo i neku bazu...
Inače, primarna bi upotreba bila fileserver, baza i ostale điđe bile bi samo meni za testiranje/zajebanciju...

Eto, ako je itko išta slagao s Atomom, molim da podijeli iskustva.
(eh da, ako bih krenuo u to, sve bih dokumentirao pa postao)
Hvala i pozz
Shoki
__________________
Q: sta ce ti mis sa "kuglicom" kad vec pa cijeni od 50-ak kuna mozes kupiti opticki mis koji je duplo prakticniji i bolje radi od tog tvog sa "kuglicom"...
A: Treba mi miš sa kuglicom jer troši manje struje. I za navigaciju po windozama je odličan tj. neizrecivo bolji od dirke.
shoki je offline   Reply With Quote