View Single Post
Staro 29.03.2020., 18:23   #154
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Možda sam i ja trebao tako, ali ja napravio obrnuto, tj stavio FreeNAS u virtualku...da li je bhyve na kojem se bazira FreeNAS virtualizacija kompliciran za upotrebu?
mozda nisam dovoljno proucia citavi freenas sustav, ali smatram da je nepotrebno iskomplicirano, a to sam naucia na tezi nacin.

dakle, prije par dana odjednom sam dobia prijavu da nextcloud ne radi, nitko ne moze skidat ni stavljat materijale, uglavnom AJME!
i stvarno, idem na web od nextclouda, nula bodova.
otvaram web od freenasa, i on nasrecu radi, medjutim virtualka s nextcloudom pogasena. pokusavam pokrenit - javlja gresku! panika! sve moram radit remotely, i drzim fige da se sustav digne ispravno dok klikam na restart.
traje li ga traje taj restart... muka... napokon se pojavi web od freenasa, nedugo nakon toga i nextcloud. olaksanje...
ipak, ada0 disk koji je dio raid z1 polja od 4 diska na kojem se nalazi javlja reallocation sector greske, znaci definitivno ima problema.

ok, nema problema, idem prebacit virtualku na drugo raid1 polje od 2 diska. oh, shit, kako se to radi? di je move? jel mogu kako kopirat virtualku u neki normalni format pa je dignit na drugi server privremeno, u virtualbox, u hyper-v? nista ocito ne postoji! odustajem dok malo ne istrazim...

u medjuvremenu, dan-dva posli, opet ljudi javljaju da je nextcloud offline, i odma sam zna di ic... kvragu i corona, kvragu i dizanje sustava bez duzeg testiranja, kvragu i stari diskovi na koje sam prvotno stavia pool s virtualkom... moram nac nacin kako prebacit virtualku na ta 2 nova diska, inace ce sve otic kvragu...

i rjesenje, na kraju... zfs send | zfs receive... a zatim virtualku editirat tako da se dize s "diska" koji je na novom pool-u. zasto jednostavno kad moze komplicirano. mozda nekome tko je freenas i bsd koristia puno vise od mene ovo izgleda trivijalno, snalazi se u tom nacinu prebacivanja, ali ovo nije smilo poc po krivu, pa sam prvo napravia novu fejk virtualku, pa nju isa prebacit i vidit hoce li upalit, a tek onda isa na pravu stvar.

i zato ne, nebi reka da je freenas dobar za virtualke, bar ne na nacin kakav ocekujem od dobrog hypervisora. mislim da bi se sada prije odlucia na bare metal stavit hypervisor tipa proxmoxa, a na njega freenas i freenasu proslijedit fizicke diskove. ILI, jos bolje, sasvim odvojit dva box-a, virtualizirat linux+nextcloud i prezentirat mu storage koji je na freenasu.

cinjenica je da mi je virtualka u freenasu, igrom slucaja, zadala prilicno problema... istina, s ispravnim sustavom, a vjerojatno je tome pridonjelo i koristenje obicne (umjesto ECC) memorije, problema nebi bilo, ali bar znam na cemu sam.
wifi je offline   Reply With Quote