Tema: Dobra klima
View Single Post
Staro 27.04.2008., 19:33   #111
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
@Fleks
Istina je samo mislim da nije zakon kao zakon nego je pravilnik izdan od gradske uprave (ako se ne varam) iako se to zapravo svodi na isto...

Sad neznam točno od kad se mora to raditi i dal se već provodi ali se neće smjeti stavljati vanjske jedinice tako da izlaze izvan gabarita zgrade ako gledaju prema ulici dakle samo ako zgrada ima unutarnje dvorište, nna krovove ili na balkone se smije stavljati...

@Hamm
Moj stari fušari s klimama i oko 600-900kn je obično monaža, nije problem postaviti u smislu "velike pameti" ali trebaš alata i bakrenih cjevi jer ti sa ovim jeftinijim klimamane dolaze cjevi nego samo parr ficleka koje nisu ddosta niti da proguraš kroz zid ako su jedinice jedna nasuprot drugoj...

Ja sam isto par puta išao snjim postavljati i do oko 3-4m čak se može bez dopunjavanja ići, zapravo to ovisi i o veličini klime tj kolko plina je u njoj...

E sad od alata ti trebaju rezači za bakar, dilatator, ključevi (viljuškasti i imbusi), brtvilo za klime, šarafcigeri, bušilica (kolko velika ovisi o tome kaj se buši ali u pravilu VELIKA jer rupa u zidu ti je oko 50-60mm promjera - moj stari ima jednu bosh 7 za par somova kn za to i par manjih za male rupe tipa tiple i sl da se ne umara s životinjom od 10kg) i naravno vidija borer od 50-60mm koji košta jedno 150-200€ i naravno poslje za zagletai zid ili pur pjena...

Repromaterijal koji ti treba ovisi o tome kaj si dobio ali obično ti treba plastična rebrasta cjev za kondenzat (kod kvalitetnijih dobiješ kod jeftinih ne ali najčešće nikad nema dosta), el kabal odgovarajuće kvadrature (uglavnom ne dobiješ) i bakrene cjevi odgovarajućeg promjera (obično od 8 do 12mm kod kućnih klima - jedna strana je uvjek deblja i jedna strana tanja - i skoro nikad ih ne dobiješ) i treba znati to zabrtviti inače ti plin iscuri i doviđenja, moj stari ih servisira cjeli život pa se i njemu zna desit da ne napravi spoj kako treba i da curi a kad ti se klima isprazni kompresor ti može "zaribati" i onda je papa...

Inače ako treba dopunjavati trebaš imati flašu freona odgovarajučeg tipa (nemre ga se samo tako kupiti uopće posebno starije) i aparaturu za pretakanje (može se za silu i improvizirati ali nije pametno) koja isto koštaparsto eura...

I da terbaju ti nosači za vanjsku jedinisu i tiple te šarafi za montiranje - kaj ti je sve uračunato u cjenu te montaže..

Tako da ono razmisli si o tome kolko ti je soma kuna...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote