Tema: Hi-Fi
View Single Post
Staro 15.03.2020., 01:07   #10427
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Zapravo je čista psihologija. Bace ti bubu u uho da se nešto može bolje čuti i da ćeš time doživjeti ne znam kakav osjećaj i emociju, a bazirano je na potrebi da si sam želiš nešto napraviti (složiti sustav).

Oni koji to kuže profitiraju, a oni drugi im pune džepove i novčanike u pokušaju da dožive taj osjećaj i tu emociju kroz glazbu...
Ne tako davno, bilo mi je rečeno da na Audio Technica AT-LP120 gramofonu (kojeg sam u to vrijeme koristio) postoji filter koji uklanja visoki spektar zvuka, i samim time čini zvuk jako lošim. Bilo je dosta filozofiranja oko toga, i savjetovali su mi mjesecima da ga rastavim i skinem ugrađeno pred-pojačalo, te mi garantirali da ne budem požalio jer je razlika jasna kao dan i noć.

Nakon cca 2 godine, baš kad je isteklo jamstvo to sam i napravio - otvorio sam ga, ali umjesto da izvadim pojačalo (što je čini se trend), shvatio sam da je to potpuno nepotrebno, i umjesto toga uklonio low-pass filter na predpojačalu što je zapravo ista stvar, s time da je pred-pojačalo ostalo unutra za eventualno korištenje kad (i ako) mi zatreba. USB također, jer je USB sastavni dio pojačala, stoga ako izvadiš cijelu ploču više nemaš ni USB vezu.

Uglavnom, da ne duljim previše. Probao sam više zvučnica, igrao se sa opcijama, različitim profilima igli, pa čak i priključnih kabela, ali je razlika u najmanju ruku bila marginalna. U većini slučajeva subtilno drugačija, dok je u drugim slučajevima zvuk bio potpuno jednak. Da li je vrijedilo truda? Najvjerojatnije nije, ali i danas postoje ljudi koji se kunu u ovu metodu, i garantiraju dramatičnu razliku koju svatko bude primjetio!

U međuvremenu sam prodao AT-LP120 i kupio LP140XP, koji je njegov "neslužbeni" nasljednik. Kažem neslužbeni, jer službena titula pripada modelu LP120X, ali su mu sad poskidali puno toga, i napravila ga jeftinijem. Dok je 140 sve ono što je imao 120, te su mu dodali poboljšanja. Između kojih je direktna veza sa pojačalom, bez USBa i bez pred-pojačala. I da, zvuči jednako kao i LP120 bez filtera, ili gotovo jednako kao LP120 sa pojačalom...
  Reply With Quote