View Single Post
Staro 15.11.2009., 17:27   #326
drone
Registered User
 
drone's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Protis još uvijek ima stvarno male marže za dosta artikala iako ima i drugih koji to prakticiraju. To znam jer sam radio u sličnim (i drugačijim) trgovinama, a sada imam svoju firmu.

Iskreno rečeno, još sam u nedoumici da online vrstu prodaje potpuno napustim. Ni jedna od takvih trgovina nema svoje skladište ili ako ima, vrlo je malo. Nije tajna, iako mnogi to čuvaju kao poslovnu tajnu, da se roba nabavlja od nekoliko uvoznika/distributera kao što su msan, asbis, esys, microline, lost itd.

Problemi mogu nastati u bilo kojem koraku. Primjerice, maloprodajna trgovina tipa Protis ima uvid u stanje skladišta uvoznika kao što je msan. U trenutku narudžbe od strane kupca, provjerava se stanje skladišta uvoznika, te ako je roba na lageru šalje se ponuda kupcu. Nitko ne garantira da će ta roba biti na lageru i sutradan ili u trenutku kada se kupac odluči na uplatu. Još jedan problem je da neki uvoznici mijenjaju cijene svakodnevno jer ih vežu uz dolar.

Ako imate robu na vlastitom skladištu, poslovni prostor, zaposlene koji vode brigu o raznim stvarima tipa ažurnost cjenika i ponude na webshopu, onda imate i veće troškove poslovanja koje marže od 2, 3 ili 5% teško mogu pokriti.

Ako s druge strane želite smanjiti troškove poslovanja i biti konkurentni isključivo cijenama, onda se stvara, osim gore spomenutih, čitav niz drugih problema. Ljudi vole niske cijene, ali uglavnom nemaju razumijevanja za sve ostalo niti bi trebali imati. Ono što bi kupci trebali je upoznati se s različitim načinima prodaje i izabrati si najdražu. To je ipak puno jednostavnije nego kasnije proučavati kontradiktorne članke nebuloznih zakona. Iako ima jako loših i zlih (lopovskih) trgovaca, nisu svi takvi. Sve ima svoju cijenu.
drone je offline   Reply With Quote