View Single Post
Staro 14.11.2018., 14:32   #118
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Skys Pregled postova
Uglavnom se slažem s ovime što piše sakomako, ali nekakva pismena potvrda izdana od MS HR bi stvarno puno olakšala stvar. Inspekcija bi onda tu mogla biti najmanji problem. Imaš kaj takvoga? Ako da i ako ne želiš staviti javno, molim meni na PM.



Nism tražio pismeno, no na službeni telefon od MS HR višeputa sam provjeravao ključeve, pogotovo nakon reinstalacije i dobio potrvdu da je sve OK. Kako u MS HR tvrde da se razgovori snimaju nadam se da to imaju u svojoj arhivi, no ovo je dobra ideja da ubuduće zatražim da mi napismeno pošalju da kljuć sa tim i tim brojem je legalan.


Inače postoje jednokratni ključevi i znamo da su to oni generirani, a ovi moji su prošli višestruku reinstalaciju i dalje su važeći pa mislim da mi je to ipak potvrda da se radi o legalnim rabljenim ključevima.


Što se tiče zakonodavstva RH po pitanju autorskih prava a to znači i vlasništva nad softwerom ona moraju biti usklađena sa EU zakonodavstvom, to je bio uvjet prije pristupa EU, tako da po tom pitanju naše zakonodavstvo treba biti usklađeno sa EU zakonima a ne obratno. Isto vrijedi i za svaku drugu članicu EU. EU sud ne odlučuje o svakoj članici EU posebno nego o EU kao cjelini i njegove odluke se donose za cijelo područje EU.


Bitna je sudska praksa i kao što vidite Irska je oslobađala multinacionalne kompanije od plaćanja poreza na dobit, dok im nije EU sud stao za vrat. Dakle pokazalo se je da je ipak EU sud iznad lokalnih zakona i politike. I ovi u Irskoj su tumačili zakone kako im je pasalo i uz to su imali blagoslov politike, pa se na kraju pokazalo da to nije baš tako.


Zato realno uopće me nije briga za lokalne sporazume jer sada smo u EU i trebaju vrijediti sporazumi koji se odnose na cijelu EU kao takvu, a tako je i sa autorskim pravima odnosno vlasništvom nad softwerom i pravima koja proistječu iz ključeva koje plaćamo da bi ga mogli koristiti.


Jer prema shvaćanju nekih ovdje nijemac dođe u RH i koristi svoj poslovni laptop sa ovako nabavljenim ključevima i po vama bi on onda kršio neke zakone kada bi to koristio kod nas. Na kraju strana tvrtka iz UE npr. Njemačke otvori podružnicu kod nas koja onda posluje u RH i dovuku sa sobom opremu koja u sebi ima tako nabavljene ključeve. Sada bi po vama naša inspekcija njima opalila globu jer imaju što legalan ili nelegalan softwer kojim se služe. Pri tome MS HR i MS EU ne pravi nikakve probleme oko takvih ključeva niti načina kako se oni koriste.


Ćinjenica je slijedeća softwer koji koristim ima plaćena autorska prava i ta prava korištenja su prenosiva, više od toga me ne zanima, a vlasnik autorskih prava oko toga ne stvara probleme i kaže da je to u redu, a EU sud svojom odlukom potvrdio je da je to zakonito. Inspekcija u RH može pisat i mislit što god želi, ali dok smo članica EU ne kršim nikakav zakon, a konačna instanca koja donosi odluku je EU sud a ne inspekcija u RH. Na svakom pojedinom poslovnom subjektu u RH je njegova vlastita odluka dali će platiti kaznu koju mu napiše inspekcija u RH ili će se žaliti na tu odluku, naravno ako je sve legalno na strani poslovnog subjekta. Inspekcija je samo jedna od strana u postupku u slučaju da nekoj tvrtki napišu kaznu za nešto, uvijek postoji pravo na žalbu. Naravno da bi se došlo do zadnje instance EU suda treba proći svu regularnu zakonsku proceduru u RH.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 14.11.2018. u 14:50.
sakomako je offline   Reply With Quote