View Single Post
Staro 08.01.2013., 18:11   #7
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor Omerta Pregled postova
Odmah da napomenem ukoliko već postoji tema (ja nisam pronašao prikladnu) slična ovoj mojoj, ispričavam se moderatorima koji će morati raditi premještaj tema. No, ukoliko se tema obriše, modovi mogu samo premjestiti moj "test" i prvi LED.
Mislim da ova tema može biti od koristi kako meni tako i ostalima. Nisam ekspert u ničemu već obični prosječni korisnik pa zato ovaj text nije nešto potkovan, ali smatram da je dovoljno točan za nekog također prosječnog korisnika koji će sve razumjeti. No nadam se da će se tema dalje produljivati i razvijati.
Volio bi da se ovdje pišu vaša osobna iskustva i znanje, jer danas svatko može googlati i sve doznati, ali nije poanta raditi copy/paste..

Kratki uvod:

Žarna (Wolfram-ova) nit žari pri čemu se javlja svjetlost.
Sijalice isijavaju svjetlost.

KLASIČNE ŽARULJE - dalje u textu "žarulje"
Možemo slobodno reći da klasične žarulje (sijalice sa žarnom niti) polako nestaju sa tržišta a proizvodnja istih je gotovo stala u EU. Sa jedne strane je to na žalost jer davaju najkvalitetnije svjetlo koje je gotovo identično Sunčevoj svjetlosti (zbog "žarenja") a sa druge strane na sreću zbog daleko veće potrošnje električne energije naspram štednih i LED sijalica. Frekvencija koju proizvode je nešto veća od 300Hz. Ove žarulje kada prestanu sa radom bacamo u smeće i nikom ništa.

ŠTEDNE SIJALICE - dalje u textu "Hg"
Ukratko, nisu nimalo štedne jer da bi se proizvele potrebna je kudikamo veća .... /cut
Ovo Hg neznači da je štedna već da ima žive unutra ako se nevaram, i ono na slikama W je Watt, nikakvo white ili warm što imaš napisano u zagradama


Inače, pohvale svakako za trud, fino se vidi razlika.

EDIT:

Citiraj:
Autor Omerta Pregled postova


O čemu ti? Pa naravno..
Hg sam ih nazvao jer imaju živu u sebi.. A W je snaga, da..

EDIT: Onaj upitnik (i ono u zagradama) se odonosi na to da ne znam dali je warm white ili cool white.. Ali po slikama bi trebalo biti warm..
EDIT2: thx pupo

Ma sve pet, moja greška, brzinski sam preletio tekst a slike još brže pa sam stekao takav dojam i to postao. Čak sam razmišljao dal da postam il ne, al sam morao zaspamat iako je bilo preočito xD
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 08.01.2013. u 18:23.
Pupo je offline   Reply With Quote