View Single Post
Staro 02.01.2016., 02:13   #79
šima
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: vinkovci
Postovi: 40
Citiraj:
Autor Gustavo Pregled postova
E to sam ja skužio tako što sam otišao na tjedan dana kod rodbine s ciljem da nađem posao u Njemačkoj uz to što mi je trebalo i dobro znanje jezika pa sam se vratio doma.
Odgovor na post gore je samo zbog boldanog dijela.
To je u biti i najveca greska....vecina ljudi sa ovih prostora se oslanja na rodbinu u inozemstvu,ostali kukaju kako nemaju nikog vani da ih "poguraju".I drugo ne idi u zemlju ako ne baratas barem osnovama jezika te zemlje.

Evo moje iskustvo,ENG jezik znam solidno.

U Kanadi sam radio godinu dana(Toronto),metalska struka...sletio i cetvrti dan nasao posao.Nicija pomoc,kao Pale sam na svijetu,grad ogroman...al barem se danas lagano snaci uz google maps i ostalo.Iz mog iskustva nikad do tad nisam osjetio sta znaci raditi u "normalnom svijetu" i za normalnog poslodavca.Prvi mjesec sam non-stop mislio dali su ti ljudi normalni kojom brzinom rade,ali s vremenom covjek se navikne na njihov tempo.U 11 mjeseci sam 3x dobio povisicu,uvijek pitaju da li mogu ostati koji sat prekovremeni i nakon svega se zahvale,subotom me je svojim privatnim autom supervisor vozio na posao jer autobusi ne voze za mali susjeni gradic u kojem je firma.
Place svaki tjedan(petak-pay slip)..tj. pare na racunu cetvrtak ponoc.Nazalost radna dozvola je istekla a nisam uspio sredit produzenje ili novu.
Slijedio je povratak u HRV.U 2.5 godine sam promjenio 3 firme..u svakoj su mi ostali "visit" barem jednu placu,tuzit ne vrijedi,kad uzmes alat onda si lopov....

Nakon svega nagovorim zenu da odemo u Irsku,Cork...gdje u prvom tjednu pronalazimo poslove(ja u struci,ona kao cistacica)Prvih mjesec dana prezivjeli lom i krs u 2 hostela.Sad u stanu ...centar..
Tempo rada je 3x sporiji nego u Torontu...kod Iraca je sve "easy".
Nakon 7 mjeseci zivota covjek se privikne i na klimu i na pivo umjesto kave.
Upoznao sam cca 30-50 nasih koji su me ispitivali dali kod mene u firmi primaju i mogu li ih ubaciti..hrpu "ekonomista" koji ocekuju place od 2500 i vise..

Svi ti ljudi ocekuju pomoc jer nemaju rodbine,pa ocekuju pomoc od poznanika kojeg znaju max 1 mj.
Ja svakome dam ama bas uvijek isti savjet...Google maps,internet(firme,lokacije),20% novca odvojit u prvom tjednu na prijevoz(rizik -ides obici sve moguce industrijske zone,ulazit na sva moguca vrata,printat svoj CV u xy primjera...pravi ili fake).
Mi smo u prvom tjednu potrosili cca 250e na bus,vlak taxi...sve sa ciljem da stignem sa tocke A na tocku B,C,D...u odredjeno vrijeme kad je vlasnik ili manager u firmi

Dakle vracamo se na isto,ako niste spremni na velike promjene,padove,glavom kroz zid,rizik..i to bez icije pomoci,jer tako covjek nauci cijenit sve...onda ,ostani i ne kukaj da je politika kriva,susjed takodjer jer ima vezu..

Pare nisu bitne,jer para nema ..bit je zapravo omjer kupljene robe za pisljivih 100CAD ili 100e u inozemstu i kod kuce

Lijep pozdrav i sretna nova svim clanovima foruma
šima je offline   Reply With Quote