View Single Post
Staro 08.02.2020., 09:57   #423
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,941
Nije cak ni samo do programa, i windows ima tu svojih "kvaka 22". Recimo windows je tamo jos 2012 za win7 izdao naputak kako raditi sa vise od 64 threada i uveo "processor groups" opciju tj. kako to iskodirati u softwareu da radi u windowsima sa vise od 64 threada ali niko se jos nije obazirao na to u to vrijeme.

Recimo ja sam imao problema sa dosta aplikacija u win10 sa mojih tada dosta solidnih 80 threadova (2016-te sam skocio sa 32t na 80t) i bilo je problema i sa render programima, niti VRAY ni LightWave3D render enginei koje sam tada koristio nisu mogli raditi sa vise od 64t sto je u mom slucaju rezultiralo sa time da je u renderu u biti radio samo jedan procesor (u mom slucaju 40t) jer je windows uspio dodjelili samo jedan processor group aplikaciji.

Posto sam u Beti za LW komunicirao sa DEVovima (koji nisu imali to na cemu istestirati jer obicno kodiraju na laptopima ) oni su kasnije tamo 2017 promjenili kod novog render engina u LightWaveu3D da bi uspjesno koristili sve processor grupe i od onda mi radi svih 80 threadova ali opet recimo kad jednom pokrenem render cak i ako ga zaustavim/prekinem na tren nemogu vise menjati affinity za nijednu od obje processor grupe sto se prije toga moglo bez problema ako je do 64t tj. dok ne podjeli u grupe.

Isto tako tokom rendera ali processor groups to vise nedozvoli tako da za slucaj da ne zelim da svih 80 threadova renderira moram to napraviti prije nego pokrenem render (inace zahtjeva restart aplikacije) ili ostavit sve da renderira pa smanjiti na low priority jer inace render tolko zakuca procesore da cak i mish zna trzati ako je priority high .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote