View Single Post
Staro 07.02.2018., 16:06   #10
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Jesi siguran?

Likovi su znali pastom, prikrivati odredjene kvarove. Tako je xx godina unazad meni lik prodao crt monitor, koji je na preuzimanju upaljen i radio je.

Donesem doma, spojim i nakon 25 min cviccc, nema slike. Odneso frendu elektronicaru, on otvorio i imali smo sta vidjet. Jedan od chipova, neznam koji i za sta, je bio uvaljan ko bubreg u loju u pastu. Lik mi objasni da mu taman treba toliko vremena da se pregrije i rikne. Imao je jedan takav chip, promijenio ga, monitor upali ali nakon par min (bez paste) opet zadimi.

Tako da mi je na prvu i ovo slicilo na taj modus operandi, jer nikako ne kuzim pastu po ostalim komponentama od lapa, a pootvaro sam ih se u ovih cca 20 godina, dobar sleper.
Pa ako covjek kaze da je kupio novi laptop onda vjerojatno nitko nije brljao po njemu nego je tako tvornicki.
Ja sam ih isto sleper otvorio i u vecini slucajeva je na GPU zvaka, na CPU pasta a na VRAMu isto zvaka
Zvaka je uvijek kod onih komponenti koje su profilno niže od cpu-a jer cpu mora imati socket (osim u rjetkim intel core slucajevima) pa to pridonosi debljini CPU-a i samim time ostale komponente (gpu i ram) ne mogu pratiti debljinu CPU-a pa da se ta razlika nadostuka, stavlja se zvaka.
Ponekad su komponente iste debljine i onda ide samo pasta.
To je bar lako isprobati.
Neka pobrise pastu s RAM chipova i natrag zasarafi cooler.
Onda skine cooler i ako ima paste na ramu znaci da je kontakt uredan i da je tako sve tvornicki.
Druga varijanta je da stavi tanki papiric izmedju chipa i collera , pritegne coller i proba izvuc papiric i na taj nacin vidi koliko cooler grize.

Ako papir izvuce bez otpora, onda znaci da je tu u originalu bila zvaka, ali je neki lokalni majstor brljao po laptopu i stavio pastu umjesto zvake ne uzimajuci pritom u obzir da je gadno narusio hladjenje u latope jer rashladna tijela uopce nemaju dodir s povrsinom koja se grije.
trex je offline   Reply With Quote