View Single Post
Staro 13.12.2019., 10:02   #1943
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Ja pak imam drugaciji compatibility problem, kazu po netu da RYzen 5 3600x radi na 3200MHZ Rama, meni radi na 3600MHZ.

Kao sto kolega kaze, svasta se moze dogoditi. Zato je mozda najbolje koristiti partpicker stranicu jer ona navodno posalje alert ako je nesto nekompatibilno.



Jel ti ovo trolaš ili je ovaj forum otišao u onu stvar?




Citiraj:
Autor Splitska Posla Pregled postova
Riknula nam je klima u stanu pa sam uzeo Ryzen 7 3700X zajedno s matičnom pločom MSI B450 Tomahawk Max, napajanjem be quiet! System Power 9 500W , 16 GB radne memorije Aegis. Kako ipak ne bi bilo prevruće, odlučio sam se za aftermarket cpu hladnjak be quiet! Pure Rock s nazivnim TDP-om od 150 W.

Od svih mogućih ventilatora, pored onog u napajanju i onog jednog na cpu hladnjaku nije bio niti jedan. Za prikaz slike odlučio sam se za dobru staru GeForce GT 710. Kućište s bočne strane ima rupice predviđene za ugradnju ventilatora širine 120 mm no ja sam ipak stavio filter za prašinu kupljen u chipoteci (15kn). Inače, kad bi tu stavio ruku, osjetio bi da kućište tu ulvači zrak jer je unutra tlačna sila naspram vani. Super, ubaciću filter tako da duže živimo i kompjuter i ja..

U biosu su sve postavke bile po defaultu. Zatim sam upalio X-Amp za memoriju te kliknuo i na Game Boost ne znajuči što to znači. Prilagodio sam još i brzinu vrtnje cpu ventilatora i zadao da do 75 °C RPM bude na 50% a preko 75°C da uključi 100% RPM.

Pokrenuo sam računalo, uključio psensors applet, malo prevrtao po netu, a zatim pokrenio program handbrake i zadao da prekodira mp4 datoteku. Još sam pokrenuo program "stress" tako da je sustav imao posla preko glave.





Kako sam se sinoć poigravao s procesorom i mjerenjem temperature (s namjerom da optimiziram buku ventilatora odnosno broj okretaja), nemalo sam se iznenadio kad sam vidio da je temperatura procesora prešla 87°C koliko je sinoć bio maksimum u vrlo sličnom scenariju. Temperatura je nastavila rasti i ja sam pritisnuo par puta Prins Screen očekivajući svaki tren da se računalo resetira jer se pregrijava. No Ryzen se nije dao i dalje je ugodno grijao kuću.



Onda mi je sinulo da sam, za razliku od sinoć uključio "Game Boost" opciju koja frekvenciju procesora fiksira na vrtoglavih 4 milijarde i dvjesto milijona herca. (4.2 Ghz).



Zaključak:
1. Ne uključivati Game Boost.
2. Ispod filtera s bočne strane ubaciti ventilator koji ubacuje svjež zrak

2.a namjestiti da bočni ventilator ne prelazi 700-800 RPM radi ugodnog, nečujnog i tihpg rada.
3. Ubaciti ventilator iza procesora koji zrak iza procesora ispuhuje van.

3.a Pronaći optimalan RPM za taj ventilator s obzirom da je nečujan rad računala zapadnjački techno Zen čiji sam sljedbenik.



Molim dodatni savje, a svaka preporuka je i više nego dobro došla. Čak poželjna.

Moram priznat da ne znam kakve ovo dvoje ima veze, bilo je vjerojatno jeftinije popravit klimu Ovaj thread je otišao na kvasinu...
JC Denton je offline   Reply With Quote