View Single Post
Staro 23.07.2008., 16:04   #33
Iceman11
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 80
Konfiguracija RAID-a, pitanja i savjeti

hm, samo godinu dana stara tema, pa kaj niko ne koristi raid il ljudi sve znaju?

ovak, konkretno...ubo sam jucer 2xWD640GB harda, i umjesto da instaliram vistu konacno na novi komp u pol sata, ja sam se naravno isao igrati sa raid-om, pa je sve skupa trajalo do kasno u noc...

od toga sam vise visio na netu po raznim forumima da dobijem zadovoljavajuce odgovore, nego sto sam prcko po kompu...ali svejedno je jos ostalo otvorenih pitanja...

nakon prolaska kroz bios postavke i stavljanje kontrolera u raid mod, doslo je na red slaganje raid polja u raid setupu...stavim ime, tip polja raid0, te me pita za stripe size o kojem sam tolko citao...nudi 8, 16, 32, 64, 128kb(default)...

e sad, tu imam prvo pitanje...iducih 2 sata sam proveo na drugom kompu na netu da vidim kaj ljudi pisu....ima dosta linkova di se o tome pise, ali su jako proturjecni...neki kazu da je najbolje staviti stripe size duplo veci od cluster size-a(koji se definira kod formatiranja i mislim da je za NTFS default 4kb), dok drugi kazu duplo manje, treci kazu da treba stavit u odnosu kakve podatke imas na disku(velicina file-ova), cetvrti da ovisi o izracunatom I/O odnosu i sl...vecina linkova sa http://www.techspot.com/vb/topic11612.html

jel ima neko znanja(sigurno ima) i volje(to vec malo teze) da tu problematiku malo opsirnije objasni?
konkretno, ja sam stavio 128kb posto je to bila default-na preporuka...da li je to mozda preveliki stripe za OS drive?

i sad dolazimo do sljedece stavke u raid setup-u, a to je kolko zelim veliko polje. Posto mi AsRock-ica podrzava 2 raida na kontroleru, ideja mi je bila u prvi napravit brzi raid0 od prve trecine oba diska za OS, igre i video, a u drugi nekakav backup i ostalo...tak da sam stavio 400GB da mi bude prvo raid0 polje...

e sad, moje drugo pitanje je sta sa ostatkom od 800GB napravit, po 400GB od svakog harda?
ako i to stavim u raid0 polje, sta sam se opce zajebavao onda opce sa 2 raid0 polja? Jedino ako je pitanje s pocetka legitimno da je za OS bolje imati manji stripe size, a za ostatak hard di su igre i veci file-ovi, veci?

uglavnom, ja sam stavio da mi je ostatak u raid1 polju od 400GB na kojem ce mi bit backup i mirror od raid0 polja...jesam li sa tim uopce ista postigao sto se tice sigurnosti, jer sam efektivno sa cijelom pricom dobio da mi je hard sa pocetnih 1200GB(2x640) spao na 400GB
jest da mi je i to veliki skok sa sadasnjeg 120GB, ali svejedno, nekak mi se cini da je o preveliki danak sigurnosti

imam jos pitanja, al ionako je vec i ovo preveliki post...

pozdrav
Iceman11 je offline   Reply With Quote