View Single Post
Staro 17.12.2006., 16:08   #2
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
OSNOVNA PITANJA KOJA MUČE SVAKOGA TKO JE NOV U OVOME:

1. Što je undervoltanje procesora ?

Undervoltanje procesora je spuštanje njegovog napona ispod tvorničkih vrijednosti. Radnja suprotna overvoltanju, kod kojeg se pak napon diže iznad tvorničkog kako bi se dobio što veći radni takt procesora.

2. Zašto bi netko undervoltao procesor ?

Manje napona znači i manja potrošnja. Kod prijenosnih računala to znači i duže vrijeme trajanja baterije.

3. Zar nije dovoljno samo spustiti takt procesoru ?

Nije, barem po mojim saznanjima i mjerenjima u praksi. Po ovome što ja imam doma na kućnom računalu (x2 3600+ 65W), spuštanje radnog takta (frekvencije procesora) ne donosi nikakvu uštedu na potrošnji. 1-2W u najboljem slučaju, a to može biti i pogreška mjerača. Dok je npr. spuštanje napona sa 1.0V na 0.8V donosi oko minimalno 10W. To je puno na laptopu.

4. Što mi treba sve da mogu undervoltati procesor ?

Treba procesor koji ima funkciju za automatsku regulaciju napona i frekvencije. Kod Intela je to Speedstep, a kod AMD-a, Cool and Quiet. Ako ne znate jel to Vaš procesor ima, ili googlajte ili pogledajte u programu što piše (ima info sekcija u RM Clock Utility-u kojega ćemo i mi koristiti u ovom guide-u)



Automatska regulacija radi kako treba, no ručno undervoltanje (točnije, postavljanje određenih vrijednosti napona i frekvencija) je uz malo muke, bolje i može donijeti još koju minutu baterije na laptopu.
Osim gore spomenutih funkcija procesora, treba imati i program. Ima ih više, no ja ću u ovom vodiču koristiti RM Clock Utility koji radi i na Windowsima 7 (barem mojim x86/32bitnim).

5. Je li undervoltanje štetno ?

Sve što se mijenja van tvorničkih postavki nije sigurno. No, puno se može dobiti, a mogućnost da se nešto pokvari su minimalne (uostalom, manje struje ne može ništa spaliti ). Undervoltanje je sigurno manje štetno od overvoltanja .

6. Buraz, daj primjer iz prakse da vidim jel se to meni isplati. Jedno je papir, drugo praksa. Prodavanje magle je danas popularno...

Eto, primjer kod mene. X2 3600+ koji ima radni takt na 2000Mhz i tvornički napon 1.25V. TDP mu je 65W (procesori u laptopima imaju oko 25W/35W, Intel Atom i manju potrošnju).
CnQ vrijednosti su 100Mhz i 1.1V. Manje je, ali ne i najbolje. Malo testiranja stabilnosti (dan posla) me dovelo do 1000Mhz i 0.8V. Znači, dobio sam viši takt, a još manji napon. Naravno, to je 99% stabilna frekvencija, već tako furam procesor duže vremena. Prime95 Stress testing je prošao 12h.
A pri max. taktu od 2000Mhz, stabilan napon je 1.0V (znači, tvornički sam spustio za 0.25V, a da nisam izgubio niti Mhz brzine).
Potrošnja cijelog računala je pala sa 75W na 45W u normalnom radu. Pod load-om je prije išao do 90W, sada je 65W.
Što se laptopa tiče, doma sam na HP-u dobio pola sata dužu bateriju u normalnom radu (surfanje, muzika i filmovi). A to je bilo zbrda s dola testiranje stabilnosti. Da sam se potrudio više od par sati, sigurno bih izvukao 45min i više. To je na prijašnje trajanje baterije od otprilike 3h.

7. Što moram znati prije rada sa RM Clock Utility-em ?

Morate znati granice procesora. Pri kojem naponu može raditi. Morate si uzeti jedan dan i testirati napone pri određenim frekvencijama. Ili, smanjite malo tvorničke (za 0.1V) i odite na blef.
Ja za testiranje koristim isto kao i za OC – SuperPi 32M za neko brzo testiranje stabilnosti (traje oko pola sata) i Prime95/OCCT od par sati za neku veću stabilnost.
Ispod ćete naučiti kako raditi sa RM Clock-om, pa to primjenite na testiranje stabilnosti (mijenjanje napona kod određenog množitelja).

NAPOMENA: Vrijednosti koje postavite u RM Clocku, počinju raditi tek kada se uđe u Windowse i kada se pokrene program (imate opciju da se pokrene pri Start up-u Windowsa i možete još podesiti koji profil da bude defoltni). Tako da, ako Vam se računalo neće upaliti, nije do RM Clocka. Sve dok se ne uđe u Windowse, RM NE RADI! Ako nešta pođe po krivu, uvijek možete ući u safe mode i promijeniti/pobrisati postavke u RM-u.

POSTUPAK RADA U RM CLOCK UTILITY-u:

Možda bi prije samog rada bilo dobro pročitati Vodič za Overclock ako niste upoznati sa značenjem množitelja procesora i sličnih stvari. No, recimo da to sada znate, pa krenimo.

Način rada u tom programu je sljedeći. Odrede se vrijednosti napona za određeni množitelj (Index-i od 0 pa do određenog broja). Kod mene je ovako:



Pod Index su različite postavke napona za određeni množitelj. Kao što vidite, na mojem računalu su dopušteni množitelji 5x/6x/7x/8x/9x/10x. Za svaki od tog množitelja procesora zadan je određeni napon. Ukoliko maknete kvačicu sa Auto-adjust intermediate states VIDs, morat ćete međuvoltaže sami porihtati (ja sam porihtao samo vrijednost za 5x množitelj i 10x množitelj, a međuvoltaže je program sam odredio). Tu iskoristite znanje (ili sreću ako nagađate ) koje ste dobili kod testiranja procesora ili ako ih otprije znate.
Vi možete i neke kvačice maknuti, ako ne želite toliko mogućnosti pod profilima (kasnije o profilima). Ali, ne škode, stoga ćemo ih ostaviti.

Nakon toga, podešavate profile rada. U besplatnoj verziji imate 4 profila:
  • No managemet – samo ime govori, ne koristi se niti jedan Vaš profil već samo tvorničke vrijednosti
  • Power saving – max. trajanje baterije
  • Maximal performance – max. performanse gdje procesor radi na najvišoj postavci (najčešće tvorničkoj, ali možda netko stavi manji takt da bude maksimalni)
  • Performance on demand – ukratko, kako raste opterećenje CPU-a, tako se povećava radni takt i napon. Može imati i više vrijednosti (tu dolaze do izražaja međumnožitelji i međunaponi gore) , a ne samo dvije (najniži napon i takt i najviši takt i najviši napon).
To su defoltni profili besplatnoj verziji. PRO verzija dopušta kreiranje vlastitih profila.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"

Zadnje izmijenjeno od: Vuco. 27.10.2009. u 18:36.
Vuco je offline   Reply With Quote