View Single Post
Staro 06.07.2022., 12:23   #4
Dule
Premium
Moj komp
 
Dule's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb, Sesvetski Kraljevec
Postovi: 547
Svojevremeno sam pokušao plasirati svoju proizvod na tržište i ovo su najvažnije lekcije koje sam naučio (naravno disclamer - jedan veliki IMHO):

1) Sama ideja je skoro pa bezvrijedna (1%). Ideju ima svatko. Način kako tu ideju provedeš u dijelo (implementacija, marketing) je 99% uspjeha. Zato nema smisla previše "tajiti" ideje za sebe - upravo suprotno, probaj tu ideju prezentirati ljudima da dobiješ od njih feedback da li bi im takav proizvod bio interesantan.

2) Prije nego kreneš u implementaciju, moraš napraviti istraživanje tržišta. Znači generalno moraš prodati proizvod prije nego ga napraviš da vidiš da li postoji stvarni interes. Znam da zvuči blesavo, al vjeruj mi, ima smisla. Napraviti gotov proizvod pa ga iz vedra neba plasirati na tržište sa nadom da će se "uhvatiti" nije dobra strategija.

3) doo/obrt/štogod uvijek možeš otvoriti kad/ako prodaja krene, nemoj žuriti s tim, troškovi održavanja tvrtke su visoki.

4) Čak i da ideja ne uspije, iskustvo koje dobiješ kroz pokušaj plasiranja svog proizvoda na tržište vrijedi vremena i para i pomoći će ti u daljnoj karijeri.
Dule je offline   Reply With Quote