View Single Post
Staro 09.11.2006., 13:07   #18
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
IBM ThinkPad R50e

IBM ThinkPad R50e (UR0S6CD)



Intel Celeron M360 1.40GHz (1MB cache)
15" XGA TFT 1024 x 768
Intel Graphics Media Accelerator 900 do 64MB
256MB DDR (do 2GB) + 512MB
Hitachi 40GB ATA 5400rpm
100mbit mreza
Intel Centrino Wireless 2200
LG DVD RW


Opis, mišljenje, preporuka, +/- :

IBM ko IBM, nije za igranje. Poslovni laptop ne bas previse opremljen, ali kvaliteta na nivou.
Kuciste je od tvrde (njemacke ) plastike. Plastika je hrapava na cijelom laptopu, tako da je vrlo otporan na ogrebotine i packe. Jako dobre sarke za ekran, tako da nece puknuti ako se divlja.

Sa desne strane su, redom od gore: 2xUSB, modem, mrezna, audio-out, audio-in, otvor za hladjenje, PCMCIA + express card slot zasticen vratascima.
S lijeve strane: VGA-out, DVD-RW, kuciste od hard diska.
Sa straznje strane je paralelni port i prikljucak za punjac.

Otvaranjem poklopca u oci bode predivna tipkovnica visoke kvalitete, dobrog rasporeda tipki, full-size enterom. Ovo je najbolja tipkovnica na kojoj sam ikada radio. Touchpad ne postoji, ali izmedju tipki G-H-B je TrackPoint koji je po meni puno bolja zamjena za touchpad. Nazalost, novi modeli IBM-a, tocnije Lenovo nemaju TrackPoint, sto mi nikako nije jasno ali tako je.

15" ekran nije najbolji koji se moze naci u prjenosnicima, ali mene zadovoljava. Iako nisam imao priliku usporedit ga s nekim boljim LCD-om, boje su ljepe, osvjetljenje je ravnomjerno rasporedjeno po cjelom ekranu. Rezolucija je 1024x768, sto je meni taman.

Brzina me zadovoljava posto na njemu ne radim nikakve zahtjevne zadatke - surfanje, office, mail... svakodnevni rad kod kuce, a po potrebi izvan. On mi sluzi kao "pomocni komp", iako je tu ulogu polako preuzeo na sebe desktop stroj. Baterija traje 2.5 - 3h pri normalnom radu.

Uz lap nisam dobio nikakve CD-e, ali WinXP su bili predinstalirani, sa svim drajverima. Jedna particija od 4.5GB je rezervirana i skrivena - to je rescue particija na kojoj se nalazi backup svega sto se dobije predinstalirano + posebna verzija Windowsa2000 koja se pokrece kod bootanja pritiskom na AccessIBM plavu tipku. Ovo sluzi za dijagnozu i repair. Ne sjecam se pojedinosti jer sam odmah tu particiju posebnim tool-om snimio na DVD i obrisao.

Meni jako bitna je podrska za Linux. Reci cu samo da je ovaj laptop ko stvoren za njega.

Jos bi htio napomenuti da sam zadovoljan sa servisnom podrskom i s njima imam jako dobra iskustva.

Eto, ovo je malo stariji model (kupljen prije malo vise od godinu dana). Za istu cijenu (6600kn) sam mogao uzeti bolje opremljen laptop (prvenstveno mislim na vise dodatnih prikljucaka) ali ja sam se odlucio na ovaj, na preporuku prijatelja, i nisam pozalio. Jedino sto mi smeta i zao mi je sto nema je TV-out, ali sta je tu je.

Subjektivna ocjena, posto je stariji model: 9/10

Ocjena: 7/10 (takodjer jer je stariji model)
SPLiFF je offline   Reply With Quote