Tema: Automobili
View Single Post
Staro 16.07.2019., 19:07   #45360
Stanky069
Premium
Moj komp
 
Stanky069's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2018
Lokacija: Stuttgart/Strizivojna
Postovi: 124
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Osim što to nije legalno, super je



"Ako fizička osoba s prebivalištem u Republici Hrvatskoj upravlja motornim vozilom koje je registrirano u drugoj državi članici EU, a ne radi se o iznimkama propisanim člankom 17. Zakona, čini porezni prekršaj i nadležni carinski ured će joj naplatiti puni iznos posebnog poreza kao da je vozilo prijavila radi registracije u Republici Hrvatskoj i to neovisno tko je vlasnik vozila. Ako se dug ne podmiri vozilo može biti oduzeto. Također će biti pokrenut i prekršajni postupak, a novčana kazna je propisana prekršajnim odredbama Zakona o posebnom porezu na motorna vozila te može iznositi od 5.000,00 kuna do 100.000,00 kuna."



Frend je vozio auto s mađarskim tablicama jedno godinu dana, i jednom kad je probao ući u Hrvatsku (često je putovao HR-HU) samo su mu rekli "Vi možete, auto ne može", i morao je zvati Mađare da dođu po njega. A ovo je bilo prije 12-13 godina. Od onda, kako smo u EU, su to još dodatno postrožili (provjere), jer ih sve više radi carinski prekršaj kao što je gore navedeno.



Dakle ako vam je prebivalište u Hrvatskoj i u njoj provodite više od 185 dana godišnje, ne smijete voziti auto sa stranim tablicama dulje od 15 dana.



Hrvatski građanin pri ulasku u Hrvatsku upravljajući vozilom registriranim u drugoj državi to mora prijaviti carini. Ako ne napravi to, prijeti mu kazna.



Postoji još izuzeća kada smijete voziti strano vozilo, vjerojatno je ovo ono na što se svi pozivaju i rješavaju sa carinicima da im odobre:



"Odobrenje će se izdati jedino ako je nedvojbeno utvrđeno da je prvenstvena namjena motornog vozila obavljanje poslova ili uporaba izvan područja Republike Hrvatske, a s vozilom će se u Republiku Hrvatsku dolaziti povremeno."







116 CO2 i 154 CO2 je ogromna razlika.
Da,ali malo pažljivije čitati... Ako ima otvorenu firmu u Italiji onda mora imati i prijavljenu adresu u Italiji...

Kao što ja imam u DE,pa mogu voziti auto sa DE tablicama...dok recimo moja supruga ne smije voziti moj auto...jer je u HR i nema prijavljenu adresu u DE
Stanky069 je offline   Reply With Quote