View Single Post
Staro 04.08.2019., 15:33   #935
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,457
Ah, evo da u ovoj temi napišem kakav mi se čini R5 3600, nakon što sam brzinski prebolio loš bin.
Usporedba će biti onakva kakva je mene osobno najviše i zanimala.
Kakav je u odnosu na moj stari komp: i5 3470@3,8ghz (ivy je zadnji non K intel koji je imao mogućnost korištenja max turbo množitelja u kombinaciji sa z68/z77, zato navodim i takt)?

Brojke:



Ovo bi ja nazvao rastavljanje na proste faktore.
Zanemarimo CB/Blender testove gdje je R5 točno 3 (slovima tri) puta brži od i5, ovo je bilo čisto reda radi. Meni je bitan handbrake, često ga koristim jer u spavaćoj imam stari Tvix meda player i on ne čita h265 pa moram prekodirati (masa animea se zna naći samo u HEVCu). Ovdje je riječ o h265 720p Hellboyu prekodiranom sa HQ 720p presetom. Tu za dlaku fali da je R5 3 puta brži. Meni je ovo spas, i5 sam znao puštat po dan dva da drobi HB kad je u pitanju bilo puno epizoda neke serije.

Volim se igrati i volim modove (quake 2 xp, brutal doom i slično) i emulatore i zato sam provrtio i Dolphin (GC/Wii emu) benchmark. Ovo je benchmark starije verzije Dolphina koja služi samo za to...benchanje. Poanta je da u ovoj verziji Dolphin jako optimiziran za intel i inteli ovdje ubijaju. Zen2 je ovdje kvalitetno popravio rezultate u odnosu na zen i zen+, tko ima ove procesore neka slobodno proba, rezultatu su mislim oko 450, inače to su sekunde koliko treba da se bench odvrti. i9 na 5ghz ima rezultat cca 230. Noviji nightly buildovi su optimizirani i za Ryzena.

A Metro i ovaj zadnji TR su jedine moderne igre sa ugrađenim benchom koje imam. Rezultati su mi iskreno zbunjijući, ali mala napomena, tek kasnije sam skužio da sam na i5 imao predzadnji hotfix driver a sada imam zadnji. Možda je to, ali nema veze. TR ispisuje i koliko misli da si GPU bound, pa tako kod i5 veli 72%, a kod R5 je 100%. Sveukupni avg je r5 64 vs i5 61 fps, IMHO statistička pogreška. Nisam probao igrat da vidim jel filing bolji, glađi, ne znam ima li smisla pošto imam GTX 970. Metro ispada sporiji AVG, ali mu je R5 uvijek bolji u MIN...ne kužim baš.

A onako subjektivan dojam mi je kao da su mi win na starom kompu bili u 30fps-a, a na ovom u 60 ili više, ne znam sve je nekao glađe, superglatko.
Pogotovo to osjetim u Waterfoxu koji mi je znao zaklat komp kad bi ga otvorio na i5, proc na 100% i miš trza po ekranu (30ak tabova).
Itunesi se isto otvaraju momentalno. Eh da, i sa SATA SSD-a sam prešao na nvme. Prije intel 335 180gb, sada Adata SX8200 Pro 512gb, vj i to pomaže ovoj glatkoći.

EDIT: Joj da, zaboravio sam prokomentirat da mi USB stick radi brže na c6h nego na z77 pro 4, to je rezultat u tablici Read/Write.

Tako da sad kad sam prestao tražiti bolji takt ručnim OCanjem i slično palamuđenje, moram priznat da sam oduševljen, ovaj skok me sada jako podsjeća kada sam prešao sa e2180@3,2ghz na sandy i3 2100.

Ako nekog zanima, stavio sam na YT i boot i5 vs R5, c6h treba jako dugo do posta u odnosu na z77 pro4, zašto...nemam pojma:

i5:
https://youtu.be/yxOGNR4sS-c

R5:
https://youtu.be/sGmjfC_ycpE

Još za kraj ako nekog zanima (mene je i nisam našao na guglu) da li stane još RAMa kraj ovakvog kuler, odgovor je stane, na knap, dotiču se, ali niš nije napeto, i to stane samo Aegis jer nema hladnjaka na sebi:



I evo kako izgleda ta gužva u kućištu, BTW za ovaj kuler piše da je mislim 166 visok, a CM za moje kućište veli da stane do 177, između vrha pajpova i stranice kućišta ima max 1mm. Imao sam sreće, ali eto, neko laže...
Stavljam i slike otvora za backplate koji su napravili ''vrhunski''.





Slijedeći upgrade će biti jedan pošten SSD od bar 1tb i GPU ne lošija od 1660Ti, ali to će malo pričekat jer je GTX 970 još odlična za 1080p high/med.


Eto, ukratko, na kraju sam jako zadovoljan unatoč onim prvotnim frustracijama.

EDIT: Na slici kompa su samo pobacani SATA kablovi, nisam ih spojio dok nisam instalirao Win na nvme.
I da, ja još uvijek imam DVD. Zašto? Zato.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 04.08.2019. u 15:40.
Disco je offline   Reply With Quote