View Single Post
Staro 25.06.2019., 13:28   #797
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,028
Citiraj:
Autor DuHc Pregled postova
Cijena je ista za model s 1GB RAM-a, koji je brži, ima brži CPU, skoro 10x brže USB portove i 4x bržu mrežu (pravi gigabitni LAN, umjesto onog preko USB 2.0 sabirnice), tako da ne treba biti nezadovoljan. I po meni je dobro što su dali opciju za 10/20 USD skuplji model s 2/4GB, pa svak može izabrati po svojim potrebama. Jedina negativna stvar su po meni 2 micro HDMI konektora, rijetko tko će ih koristiti za 2 monitora (a i to se može izvesti preko unutarnjeg konektora), koristio sam mini HDMI koji je krhko smeće, a ova izvedba je još manja i lomljivija. Bolje da su stavili jedan 4K/60Hz pune veličine...Svejedno, odličan upgrade, sad je ovo već ozbiljniji komad hardwarea (za SBC).

Točno tako, kao što sam rekao - ima dovoljno novosti i uzet ću jedan, no nisam zadovoljan komunikacijom s ljudima koji ih podržavaju, a ne sa samim hardverom. Nije u redu da netko odluči kupiti raspberry 2 i vidi da je za tjedan dana izišla brža i bolja trojka i to praktički bez ikakve najave - svi su znali da se radi na njoj, ali nitko nije znao release date. Zatim netko ima trojku i odluči se kupiti 3+ da bi dobio malo bržu mrežu i nešto brži cpu, a ovi nakon 2 mjeseca izbace četvorku. Ovakve stvari se trebaju najaviti. Ne moraju govoriti o točnim specifikacijama. Svi znamo da će biti brži i bolji, no ljudi moraju znati da li se pripremati za novi hardver ili im je postojeći dovoljan. Politika cijena im je također loša. Kada iziđe nova verzija, ona košta praktički isto kao i stara.

Uz sve to, jedna od itekako očiglednih stvari je kako novi hardver nije u potpunosti podržan s postojećim OS-ima i tek je potrebno krpati novu Buster distribuciju da bi se procesi vrtili glatko. Ovo je razlog zašto sam rekao da su izbacili brže-bolje četvrtu generaciju umjesto da su dobar dio toga optimizirali, pa bi i reviewi izgledali bolje, a ne u stilu "hardver je odličan, aaaaaaaaali neke stvari ne rade kako treba na softverskoj razini".

Dizajnerima svaka čast, ovo je golem napredak u odnosu na trojku, s obzirom da je trojka u odnosu na dvojku bila samo neki kozmetički upgrade sa wirelesom i malo bržim hardverom. Volim Pi zajednicu, volim što rade i podržavat ću ih i dalje jer je Pi za mini računala ono što je Android za mobitele. Dok god postoji ogroman community možeš se zabavljati do besvijesti.

Ono na što se zajednica buni je još uvijek nedostatak neke interne flash memorije koja bi sadržavala barem OS. Cijena od 35$ je neodrživa za konkuriranje na tržištu, pa kad su već htjeli izbaciti više modela da bi jedan od njih koštao 35$ onda su mogli izbaciti i model s 4GB RAM-a i flash memorijom koji bi koštao još 10$ više. To bi bio pun pogodak. No dobro, ja ću svoj nabaviti kroz par mjeseci, pa možda bacim i koji review. Upgrade je zaista ogroman, samo moram vidjeti kako će raditi pod opterećenjem i da li ću ovaj put morati ugraditi neko hlađenje u kućište.
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote