View Single Post
Staro 25.11.2010., 02:34   #22
kosmarnik
Pentium Pro forever!
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: RH
Postovi: 99
Ehm, da i ja ubacim svojih 0.02 eur.
Daklem volem da citam, a pogotovo digitalno.

S digitalnim citanjem sam poceo prije nekih 10-tak godina, old-school, prvo sjedenje pred konpom, pa onda zavaljen udobno sa extremno velikim fontom + brezicni mis, ondak sam uvalio mali monitor (khm, mali CRT monitor) na natkasnu.
Laserski printeri pojeftinili, poceo printati jako malim fontom
...
PocketPC, 4" 320x240, fino sluzio.
13" 1280x800 regularan latop. U nedostatku boljega, nije lose. Za citanje iz kreveta sa zarotiranim desktopom za 90 sasvim uporabljivo.

NDS, odlicno za to doba, baterija prakticki beskonacna, uvijek pamti zadnju knjigu i stranicu, koristio par godina za citanje.

HP TX-2000 Tablet pc. 12.1" 1280x800, dual core 2.2GHz, 3gb ram, 320gb hdd, touch screen + wacom digitizer.
Nisam se usrecio s njime, bar sto se beletristike i strucnih knjiga u PDFu, ali se pokazao predobrim za "graphic novels" ilitiga stripove. Glavne mane su mu gabariti i tezina, no hebiga, tko me tjerao da uzmem performance tablet. Takodjer softver (txt, pdf) za windoze je blago receno retardiran.
Zena je nedavno iscitala kompletnog Sandmana, bez obzira so su nam na polici originalne sveske. CDisplay je predobar komad softvera. On i tablet ce se jos dugo koristiti kod nas.

HTC Tytn II, odlicno za beletristiku, 2.8" 320x200, mali, relativno lagan, uvijek u dzepu i napokon nasao odlican softver za citanje.
HTC Touch Pro, vrhunski displej, 2.8" 640x480. 290 DPI ekran (davno prije ajFona i njegovih retina displej idijotarija) na kome su pixeli toliko mali da se jedva razabiru. Odradio >100 knjiga na njemu.

iRex Illiad...Po mogucnostima daleko ispred 'buduce' konkurencije.
8.1" displej sa 16 nijansi sive i u to (a bome i danas za tu velicinu ekrana) najveca rezolucija 1024x768. Wacom digitizer je bio veliki plus (wifi, sd, cf, usb i ethernet).
E-ink je jako slican tiskanom materijalu, zapravo preslican i djeli njegove mane, poglavito potrebu za dobrim osvjetljenjem.
Puno sam ocekivao od njega a istovremeno izignorirao osobne preference tako da je uglavnom stajao nekoristen. Naime u medjuvremenu sam se toliko navikao na POZADINSKI OSVJETLJENE ekrane da mi je ovo bila tlaka posto uglavnom citam u mraku ili polumraku.
Za knjige od mrtvih stabla imam prakticnu lampicu koja se nakaci na korice, ali ovdje se nije imala kamo zakaciti a duct tape rjesenja su mi previse ghetto za ovu namjenu.
Slijedeci bed je sto usprkos vrhunskoj rezoluciji za e-book reader, to ispada tricavih ~160 dpi. Nakon 290dpi, razlika je pozamasna. Tesko s HD-konja na pixeliziranog magarca.

Nazalost 1024x768 se pokazalo premalo za strucne PDFove, a za beletristiku vec imam odlican uredjaj kojeg mogu i po danu i po noci citati, te mi stane u dzep. Nakon skupljanja prasine sretno udomljen kod nekoga kome nisu smetale mane.

I moj trenutni i ponajbolji citac:
HTC touch pro 2: 3.6" 800x480, 260 dpi.
Savresno, dovoljno velik ekran za udobno citanje a i dalje stane u dzep.
I dalje osjetim da ima manje DPIa od Touch Pro, ali to nadoknadjuje vecom dijagonalom i rezolucijom. Za beletristiku (i tekstove koji se daju prelamati) kao i web, dusu dao. Za PDFove ga koce preniska rezolucija i los softver.

Nazalost jos uvijek nisam nasao zadovoljavajuci reader za strucne PDFove. Vecina njih je veca od regularnog paperback formata i trazi visoku rezoluciju i brzi procesor zbog ne-efikasnosti samog PDF formata.

Nisam odustao od iRexa i trenutno sam u potrazi za povoljnim DR1000, 10.2" 1280x1024 za citanje strucnih PDFova.

E sad, shvacam da postoje razni ljudi raznih potreba i ociju. Osobno preferiram pozadinski osvjetljene LCDove i visoki DPI i nije mi jasno sto je to zamor ociju . Vjerovatno ce se to s godinama promjeniti ali do onda ocekujem holografske displejeve kao i savrsen vid zahvaljujuci jeftinoj laserskoj korekciji ociju


Za vas koji volite dozivljaj presanog mrtvog stabla, tj. e-ink, savjetujem da ozbiljno pogledate Sony ponudu. Ne dajte se zbuniti s ovim komentarima prije moga, gdje netko u neznanju gura Sony i Amazon u isti kos. Sony ima 10-tak modela i neki od njih su vrlo omiljeni po e-book forumima.

Kindle..je kod nas previse okrtljasen, nema sveprisutne veze na net, a nema ni jednostavnog nacina ubacivanja materijala putem USB sticka ili (micro)SD kartice kao sto je to godinama ranije imao Iliad. Kindle takodje trazi dosadnu konverziju u njegov format te nema nikakav touch screen, nego nespretnu tastaturu koja nepotrebno povecava sam uredjaj.

Za kineske readere.....proucti detaljno prije kupnje. Neki su sasvim pristojni, no neki ne vrijede k....

Zadnje izmijenjeno od: kosmarnik. 25.11.2010. u 02:41.
kosmarnik je offline   Reply With Quote