View Single Post
Staro 05.06.2018., 09:21   #5
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
@Polip

Kao prvo valja znati koju brzinu imas sa tele2 jerbo ako vuce max 20Mbit/s onda cemu postaviti N klasu AP kad nema potrebe za time... rijesis sve za 150kn na b/g pa neka cuclaju koliko ko moze.
Ne vidim smisao covjeku preporucivati da kupuje b/g only uređaje kad se oni novi ne prodaju već više godina. Mogu se naći u ponekim trgovinama, obično po smiješno velikim cijenama.
Ako će kupovati polovno onda za 150 kuna može naći i b/g/n uređaje bez problema a za malo više čak i dual band b/g/n/a/ac te tako rasteretiti sami AP (hAP ac Lite). Ako se 10tak ljudi skupi na bazenu, okači na jeftinjava b/g AP i krene jubito i ostale gluposti, zblesirat će ga u 50% slučajeva.
Osim toga, što ako danas-sutra bude imao ~100Mbit vezu ? Da ponovo kupuje AP-ove i ostalo ? Čovjek nije rekao koliko želi ulupati u to ali po meni ne treba gledati u parsto kuna jer se traži kvalitetno i dugoročno rješenje, ipak je komercijalna upotreba i rješenje mora biti adekvatno a ne da se gosti tuže da internet ne radi (što često vidim).

Ja uvijek preporučam Mikrotik jer je omjer cijene/kvalitete najoptimalniji.
Evo moje opcije:
- 2 x hAP ac2 (za dvije etaže kuće)
- 1x cAP ac za bazen, ako ide na vanjski natkriveni zid ili negdje unutra. Ako ide vanka onda wAP ac.

Što se tiče konfiguriranja, možeš složiti kao što ti je silver_tip preporučio, to je OK.
Mada bi ja osobno koristio Tele2 router čisto kao pristup internetu, a prvi hAP ac2 kao glavni router (Tele2 na LAN1 kao WAN, drugo hAP ac2 na LAN2, cAP ac /wAP ac na LAN3). DHCP server, firewall, (eventualno) limitranje brzine po korisniku, itd. bi sve obavljao potonji.
Dakle, sve ovisi što želiš i koliko novaca si spreman potrošiti. Sve predložene opcije će raditi, pitanje je samo kako kvalitetno. Moj savjet je da ne škrtariš na rješenju jer će te manje boljeti glava kada gosti dodju (govorim iz osobnog iskustva).
__________________
Matta je offline   Reply With Quote