View Single Post
Staro 18.10.2014., 15:13   #136
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Samo malo, ne pričam o retini i njezinom 4-za-1 broju pixela. Govorim o krajnjoj rezoluciji u ovisnosti o dijagonali ekrana i kao takva je za krajnjeg korisnika percepcija čisto subjektivna stvar.

Kao što je meni HD na 15 previše, a 1280x800 malo, tako nekom može drugačije odgovarati.

Retina ekrani su super ali u konačnici interpolacija jednog pixela na četiri u teoriji i praksi donosi pogreške, iz više razloga:

1. pixeli nisu osnosimetrični u svim smjerovima, pravokutnog su oblika. Nije direktno povezano s "problemom" retina displaya ali ima svoju ulogu u "kvarenju" slike kod interpolacije jer se diskrepancija horizontalne i vertikalne dimezije pixela tako povećava. Okreni sliku za 90° skupa s monitorom i otvori neki text. Vidjet ćeš da čitanje teksta s ovakim položajem monitora uzorkuje zamućenje koje ne bih niti definirao tom riječi, ali je sigurno da oko primjeti da nešto ne štima.

2. Četiri pixela za jedan. U teoriji zvuči odlično međutim, da bi se jedan pixel mogao kvalitetno interpolirati trebao bi postojati po jedan pixel u svakom smjeru na matrici (+x, -x, +y, -y i koso), dakle 8 puta više pixela, ne "samo" 4 kao kod retine. Ovo može uzrokovati potencijalne probleme kod prikaza.

Eh sad, ono što sam se nagledao iMaca 27" za kojeg ne znam je li retina, pretpostavljam da nije, mogu reći da je prikaz slike stvarno odličan. Text je oštar i ovo sve gore što sam napisao ne postoji, ekran nema greške. Ali subjektivno mi je ona rezolucija ipak malo previše i tjera me da se približim prema naprijed.

Na retini je moguće da se pojavljuje neki od efekata uzrokovan točkama 1 i 2, a koji se vide u određenim situacijama poput čitanja teksta manjeg fonta ili uočavanju sitnijih detalja.

Pogriješio sam što sam uopće spomenuo ne-retina ekrane u ovom kontekstu, ali tu subjektivnu stranu isto ne treba zaboraviti.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote