View Single Post
Staro 05.03.2024., 09:38   #1
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Zagušenje mreže; QoS na optici?

Imam A1 optiku, 0,7/0,35-1/0,5Gbit veza, Huawei HG8145V5 ruter od A1, na njega žično spojen AP Tp-Link RE500x. Svi LAN kabelom

Imam dva WiFi ulaza (nemam mesh), jedan od rutera i jedan od AP-a i spajam se na svaki manualno ovisno gdje sam u kući.

Uređaji na mreži i potrošnja:
- komp1, LAN kabel, Fortnite konstantno
- mob 1, ruter wifi, Whatsapp voice call + paralelno YT streemanje, konstantno
- mob 2, ruter wifi, YT streemanje ili brawl stars
- mob 3, AP wifi, brawl stars
- TV, LAN kabel, Netflix streemanje
- NAS, LAN kabel, seeda torente (obično ne vuče ništa ili jako jako malo)

Dešava mi se da vikendom na večer kad su svi doma i kad cuclaju tako vezu ko sumanuti, igranje na mob2 i mob3 (Brawl stars) dobije veliki lag i užasan frame drop koji traje neko vrijeme.
Nije do igre (brawl starsa) jer kad čim se maknem s WiFi-ja i pređem na mobilnu mrežu, sve radi ok, dakle do moje je mreže. Nije ni do Tp-Link AP-a jer se isto dešava i ako sam spojen na Huawei WiFi.

Moja pretpostavka je da ili ruter ne može hendlat opterećenje, ili imam famozni "A1 visoki ping skok navečer"?

Razmišljam o QoS-u i to da ograničim promet po svakom uređaju tako da nitko nikad ne može posrkat više od 0,1Gbit U/D jer ne moš djeci objasnit da ne morjau baš tada u tom trenutku ić i skidat i strimat i igart i pričat na whatsapp istovremeno pa nek se nauče živjet s ograničenjem
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Zadnje izmijenjeno od: telefunken. 05.03.2024. u 09:51.
telefunken je offline   Reply With Quote