View Single Post
Staro 02.04.2023., 17:18   #1320
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Ekipa, trebam kapariti neku nekretninu.
Znaci, potpisujem predugovor. Trebam li ga ovjeriti kod JB? Kako e osigurati da mi kapara ne ode u vjetar? Davno sam kupovao, pa da ne napravim nesto van novih protokola
Neće otići u vjetar ako staviš sve u predugovor i ovjeriš, no to ti ne garantira da imaš nekretninu danas, žalosno.
Sve češće čujem da investitor vraća kaparu + dodatne troškove (po ugovoru, tipa 2 kapare dodatno), jer kod tolike inflacije, lakše mu je vratiti 2-3 kapare i prodati po 30% većoj cijeni kvadrat, nego tebi dati stan po dogovorenoj cijeni. Još se to nije reguliralo u RH.

Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Daje li još neka banka ratu za stambeni u iznosu pola plaće? Naravno uz hipoteku, osiguranje itd.
Ili npr. stambeni do trećine i ostatak gotovinski.
Je li imao netko takvu kombinaciju?
Sve ovisi o banci, tvojoj plaći, ponašanju računa (minusi, odlaženje u minus, rejting itd.).

Moguće je, ali nije isto imati 8000kn plaću i očekivati 4000kn kredita i imati 25000kn plaću očekivati 12500kn kredita, jer u jednom slučaju ti za život ostaje 4000kn u drugom 12500kn.

Sve se može, ovisi o tvojim primanjima.

Citiraj:
Autor Lika091 Pregled postova
Mora ti ostat za život, ima neka definirana cifra. Ostalo sve može u kredit. Tako da hipotetski ak ti je plaća 3t€, a za život ima banka neku cifru (nekih 5 6 tisuća kn, nemam pojma koliko je to €) sve drugo može u kredit.
Nema definirana, ovisi o banci.
Neka banka ima xy cifru koja ti mora ostati, neka banka četvrtina može biti stambeni, neka banka trećina itd.

Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Ovo se dosta spominje, no zanima kako to izgleda u realnosti.
Realno, dosta ljudi samo odigra online lotto, a po iznosima se lako da zaključiti tko igra lotto, a tko je kladioničar i kockar. Ako to ne određuju, mislim da bih im se zahvalio na usluzi i promijenio banku.
A nadam se da se i ovo razdvaja na one koji redovito plaćaju te im kartica služi samo da ne moraju nositi keš i na one druge koji obično natuku na karticama iznose koje vraćaju 6+ mjeseci.
Imao sam frendicu na poslu koja je redovno roditeljima uplaćivala lotto, ostala bez kapare i stana jer je pala u rizičnu skupinu, dečko je radio vani i nije mogao dobiti kredu tu.

Drugi dio, ne razdvaja ništa, jer uzeti nešto na rate nije nikakav rizik već usluga koju kartične kuće nude da bi se olakšalo plaćanje nečega, tako da ne vidim zašto bi postojala razlika između ljudi koji dižu keš i ljudi koji uzimaju nešto na rate. Imaš masu ljudi koji radije uzmu tv na 2-3 rate nego daju keš, a imaju više desetaka tisuća eura na računu.
Zašto bi oni bili drugačiji od nekoga tko to isto plaća jednokratno?
Nema nikakvog smisla.

Minusi su problem, često izlaženje i ulaženje u minus, veliki iznosi na rate mogu biti problem, ali opet ima veze s minusom itd.

Tvoj limit na banci na rate je povezan ujedno s tvojim ratingom i visinom primanja. Ako imaš 5000kn plaću, sigurno nećeš imati 20k kn odoborenog na rate.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 02.04.2023. u 17:27.
Mommistake je offline   Reply With Quote