View Single Post
Staro 24.03.2020., 18:39   #243
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Citiraj:
Autor FitzTN Pregled postova

Ako kupim Huawei B535 ili neki drugi 4G router i spojim ga na jedan od switcheva, dam mu ručnu IP adresu, isključim wifi i DHCP, hoće li pristup sa svih klijenata u mreži ići preko te veze ako postavim default gateway IP adresu 4G routera
da.
možeš imati i 10 gatewaya u mreži, kako kojeg klijenta prebaciš na njegovu ip adresu, tako da će taj klijent ić na net preko upravo tog gatewaya.
istu situaciju imam i ja, gdje mi je tp-link (doduše sa openwrt-om) dsl gateway sa isp modemom u bridge-u. i imam još 1 pristup netu preko routera sa ugašenim dhcp-om. po defaultu je većina klijenata na dhcp-u, a ja si komp po potrebi prebacujem s jednog neta na drugi.

ovdje si, po pitanju automatike, puno fleksibilniji ako imaš openwrt router (digneš 2 wifi mreže svaku sa svojim dhcp serverom i onda ovisno na koji si wifi spojen ideš na net preko drugačijeg gatewaya) ili sa mikrotikom (samo failover, ako jedan net rikne da te prebaci na drugi, load balancing ne šljaka onako kako bi mi htjeli da šljaka i to treba izbjegavati).

ili i dalje ručno prebacuj ip adrese. ako koristiš windowse, netsetman je zgodna aplikacijica koja čami u trayu i klikom na nju prebacuješ između mrežnih postavki koje se ranije definirao.
jp_rv je offline   Reply With Quote