View Single Post
Staro 28.12.2019., 06:48   #1680
PCfrik
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12
Tražim pomoć i nadam se da sam na dobrom mjestu.

Pojavila mi se potreba za PC-om koji bi mi služio kao mašina za često korištenje dviju virtualnih mašina ( nekad i istovremeno) i to zajedno sa dosta zahtjevnim multitaskingom u "pozadini" dok VM radi svoje (min. 15-tak tabova u dvije instance Chromea, slušanje FLAC datoteka, otvoreni Word, Excel i Sumatrapdf sa otvorenim zahtjevnim OCR-anim PDF-ovima itd). Na VM se ne bi vrtilo nešto jako zahtjevno, ali svaka treba min. 4 GB RAM-a, znači 8-10 GB otpada na VM.

Igrice ne igram i grafička mi ne treba osim integrirane. Nekad obradim nešto u Photoshopu, ali amaterski i ne treba mi više osim integrirane grafičke. Treba mi puno RAM-a i pretpostavljam relativno snažan procesor za vrćenje VM-a zajedno sa surfanjem u Chromeu, gledanjem videa i ostalim. E sad se pitam što mi je raditi obzirom na situaciju u kojoj trenutno jesam.

Trenutno imam ovu konfiguraciju:

- CPU Ryzen 5 2400G
- MBO Asrock A320M Pro4
- RAM 8GB (1x8) DDR4 Crucial
- SSD 250GB Samsung SATA
- PSU Ko-link 600W

(staro nekih godinu dana sve osim napajanja koje je ca. 2g)

S tom konfiguracijom pojavljuje mi se problem puno premalo RAM-a ( iskoristivo praktički 6GB zbog Ryzen int. grafike), a ne znam koliko je pametno ulagati u još više RAM-a na toj platformi i s tom matičnom, pogotovo što mi se ne sviđa ni napajanje koje je u njemu a ni kućište nije bajno.

Prije toga kratko sam koristio HP brandname rabljeni refurbished EliteDesk 800 G1 sa i7 4770, 16 GB DDR3 RAM, SSD-om i 1 TB HDD-om, ali to sam (budala!) prodao za 2500kn i od tih novaca nekako sklepao ovo što sada imam, te tako prešao s konja na magarca. 800 G1 me bolje služio, imao je duplo više RAM-a i mislim da je procesor bio bolji, a bio je i mnogo tiši u radu. Integrirana grafika bila mi je sasvim dovoljna. Prodao sam ga misleći da ću nabaviti nešto bolje, a ispalo je gore.

Sad planiram ponovo kupiti neki brandname koji mislim da zadovoljava moje potrebe i za oko su mi zapela dva primjerka (nadam se da smijem staviti link iz dućana). Ovo što imam bih prodao.

1. primjerak:
https://www.rabljena-racunala.com/in...product_id=613
On mi se sviđa jer ima 32 GB ECC RAM-a, Xeon serverski procesor, 2xSSD i trebao bi biti dobre izrade i tih.

2. primjerak
Ovo ustvari nije određeno, nego bih kupio neki HP Elite 8300/8200 (možda SFF) sa i7 i onda mu maksimalno nadogradio RAM (na možda čak 16+ GB tj. sigurno na 24, a možda i 32) i ubacio SSD ako ga već nema.

E sad, koliko je pametno sve to što planiram i ima li to smisla? Molim komentar i hvala unaprijed!
PCfrik je offline   Reply With Quote