View Single Post
Staro 14.07.2020., 10:06   #37
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
I zato sve živo i neživo poisključuju a ja samo pitam kako su toliko sigurni da je sve stvarno i isključeno.
Od cega ti zelis biti (o)siguran?

Ako mislis da ti netko otimlje plain tekst podatke, tesko mi je povjerovati u to - naravno, pricamo o nekakvim "pouzdanim" softverskim rjesenjima, jel.

Ako te pak brine uzima li netko tvoju telemetrijom tvoje "neosobne" podatke (klikove, nacine ponasanja, lokacije i slicno), onda gotovo sigurno da. Razumno je da je stvar "neosobne" prirode iako je "tvoj" racun povezan s tim uredjajem (primjeti kako koristim puno navodnika, s obzirom da su ove definicije dosta labave, kako u pravnom, tako i u operativnom smislu), jer si mogao vidjeti simpatican primjer kako je neki štosan njemac prije izvjesnog vremena natrpao punu kosaru mobitela, postavio ih na neko njemacko krizanje i tamo napravio "guzvu" na Google Mapsima, a ono nigdje psa na cesti. Isto tako M$ telemetrija pomaze kurvarcicima iz Redmonda da preslaguju GUI kako god zele vec preko desetljeca, jer jednostavno statistikom odrede kako i na koji nacin se odredjeni dio njihovog softvera koristi, pa ga shodno tome promijene, cime stede nezamislive novce na testiranjima te takodjer dobiju kvalitetniji uzorak.

I dalje tu nema nekakve magije. Otvoris neki alat za pregledavanje konekcija, vidis sto ti se cini "sumnjivo" ili sto ti se ne svidja, blokiras te adrese (firewallom ili nekako drugacije) i nemas greske. Ili se jednostavno opustis jer nemas neke realne stete u okviru razumnog koristenja.

Cijela ta sigurnosna fama uglavnom proizlazi iz leftardskog ludila - ja *moram* koristiti Facebook ali vi mi *nesmijete*... Cekaj malo, niti ti ista moras (jer te nitko ne tjera), niti ja ista nesmijem, jer je Facebook moj. Ako sam ja vlasnik Facebooka i zelim silovito masturbirati na tvoje fotografije iz privatnog četa, onda si ti pristao na to koristenjem, a moje ustavno pravo je da silovito masturbiram, tako mi Boga i Šeksa! Bok - ćao - pa pa.

Zato ti i kazem - zelis li ease of mind, imas platformi (pa i vecina Linux distribucija) koje ti out of the box daju sasvim zavidan nivo "privatnosti" naspram standardne Windows instalacije. No onda opet, ako se zakacis na svoj Google racun i tada surfas internetima, jebiga, tough luck, no sam si kriv za to. Ako se nigdje ne logiras, realno ti ni ne treba incognito.

Citiraj:
Antivirusnom programu sam onemogućio automatsko skeniranje sistemskog diska jer mi se usred posla desilo da mi se sve uspori jer je bila u tijeku provjera cijelog sistemskog diska. Ono, neselektivno, cijeli disk, ne samo nove fajlove.
A jebi ga, promijeni antivirus.

Jasno ti je da je upravo poanta antivirusa da ima taj nekakav "real time monitor" ili kako to vec hoce nazvati, jer je to jedini nacin da isti bude ucinkovit u prevenciji? U suprotnom, ako ti to ne treba, uvijek imas VirusTotal ili slicne servise koje ti mogu provjeriti pojedinacnu datoteku i dati svoje (cesto krivo, no dobro sad...) misljenje o njoj.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote