Tema: Arduino
View Single Post
Staro 05.02.2021., 21:40   #54
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Malo me podsjetilo dizanje ovog topića i sad su mi neke stvari jasnije jer sam tada, kao i pogi, bio oduševljen Arduinom. Zapravo sam i dalje oduševljen jer me uveo u taj nekakav (makar zastario kako kaže Bubba) svijet programiranja elektronike. Osobno mislim da mi je Arduino Starter kit bio jedan od najboljih darova za rođendan u 30 godina
One projekte sam prošao u dve noći.

E sad, od tada sam malo stao i malo prešao na ESP32 jer ima WiFi/BT i nekakav svoj framework (uz Arduino framework) koji dosta pojednostavljuje pisanje koda (iako je za klasu teži od Arduino).
Recimo da mi brzina izvršavanja koda nije kritična, zar je stvarno za recimo jedan ARM potrebno znati assembler ili suhoparni C u boljem slučaju ? Gledam link na mbed i čini mi se kao odlična stvar, a opet radiš na modernom mikrokontroleru, a ne AVRu kod Arduina. Na kraju krajeva, Arduino je izdao Potenzu H7 koja ima ARM Coretx na sebi...

Ili da stisnem zube i naučim čitati te datasheetove, registre, shiftanje bitova, logička vrata, programske sklopove u srž, kurca palca?

Npr. najviše me zanima home automation nekakav server + klijent na Androidu. Npr. napravio sam bežično zvono vani sa prijamnikom u kući i radi na bateriju i kod ESP-a je deep sleep 6.5mA, umjesto 25uA ili manje koliko bi bilo na nekom ARM-u ili PIC. Ono, ja imam takve probleme, a ne hoće li se nešto izvršiti u 10us ili 200ms. Za sada.
Ne omalovažavam znanje, samo me zanima jel doista potrebno ići toliko duboko za sve korisnike? Osobno, nisam te struke i bojim se da bih vrijeme na (duboko?) učenje vs real life benefit bilo nepovoljno.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote