View Single Post
Staro 09.03.2007., 12:48   #16
Fera_os
Ne znam šta da napišem
Moj komp
 
Fera_os's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 984
Dakle Yoman pozdrav...
Dostupan kapacitet u RAID 5 sustavu je u pravilu nešto manji od RAID 0 polja, a dobiva se po formuli (n-1)/n*ukupni kapacitet diska što će reći da za četiti diska dobivamo 3/4 njihova ukupna kapaciteta(sorry što nisam prije ti odgovorio nisam vidio da je postano). Evo reći ću ti još nešto dosta važno o RAID5 polju... On je najpopularniji i vrlo često se koristi na modernim računalima. Jedina je mana što softverski kontroler(integriran na MBO) zahtijevaju ugradnju minimalno 4 diska unatoč tome što u teoriji za RAID5 trebaju samo tri kako je gore napisano. Prilikom čitanja RAID5 sustav ima brzinu 2,5 puta veću od osnovne brzine diska, a u slučaju zapisivanja performanse ovise o tome jeste li uključili Write Back Caching koji podosta poboljšava performanse. E sad kako hoćeš? RAID5 ili ne?
Ja bi reko da ne možeš od 40 giga HDD strpat jer ne bi dobio na brzini i nema potrebe onda kreirat RAID polje. Slobodno ubaci od 250.
Pitao si kako kreirati? Ako imaš softverski kontroler onda prebaciš kratkospojnik u željeno polje(piše tamo). Ako imaš hardverski sam ukopčaš na njega diskove i staviš ga na PCI. Kada dižeš Windowse, prvo rješi problem na SATA diskovima da imaju drivere pa da možeš na njih uopće stavit windowse. Morat ćeš već imati na jednom disku izvan polja instaliran OS i onda tek sve diskove staviš u RAID. Nakon što digneš windowse moraš instalirati Intel Matrix Storage. Jednostavno je dalje. Prvo će te pitati za određivanje volumena i stripe RAID polja onda odrediš diskove u RAID sustavu i onda odrediš ukupan prostor koje će polje zauzimati.

Citiraj:
Autor blablu Pregled postova
vjerojatno ti frend ima bolji RAID na ploči, o kojim chipsetima se radi?

edit: ovo za RAID 0 nisam baš siguran da se brišu svi podaci s prvog diska kada dodaješ drugi, čini mi se da te pita hoćeš li drugi prekopirat na prvi ili prvi na drugi, čini mi se da sam tako šta čitao u Bugu al nesjećam se dobro više
Napisao sam gore u tom smislu ako se ne napravi backup onda se gubi svi podaci s prvog diska prilikom kreiranja RAID0 polja a ako se napravi onda ne.
__________________
Nemam ništa pametno za reć!
Fera_os je offline   Reply With Quote