View Single Post
Staro 08.11.2015., 19:37   #108
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Te davne 2010. sam došao do rezultata koji se nikako ne kose s tvojom "proučenom" fizikom, dapače, potpomažu je.

S druge strane, teoretiziranje o turbinama na računalnim hladnjacima čija se pasivna tijela hlade ventilatorima je zalud trošenje vrijeme, samo jedan od razloga je neučinkovitost protoka zraka (raspršivanje van "turbinskog" kanala).

Moj zaključak tada je bio, da koliko god stupnjeva donijela push-pull konfiguracija, u usporedbi s bukom nije isplativo. Naravno, to je iz perspektive nekoga tko nije oglušio pored 60 i 80mm ventova koji hlade VRM-ove na AMD matičnoj ploči, a buka je uvijek bila subjektivna veličina.

Pojam niže temperature, unatoč tome što par stupnjeva razlike ne možemo osjetiti dok sjedimo metar ili više od računala, nekog jednostavno rajca i postavit će Delte u push-pull makar oglušio s 30 godina.

Iz tvoje gluhe perspektive, tj. kako si opisao, sa slušalicama na ušima, možda stvarno i jesi počeo razmišljati o turbinama prije nego si se uhvatio proučavanja jet engines @ wikipedia i odlučio izbaciti baljezgarije koje nikom ne pomažu

Principijelna ideja o turbini je dobar motivator, ali iz mog kuta gledanja, drugi ventilator je prvenstveno tu da se spriječi disipacija tj. raspršenje struje zraka, drugim riječima, postiže se da zrak koji uđe u hladnjak kroz ventilator na usisu u visokom postotku, ako ne i cijeli, prođe kroz tijelo hladnjaka, tj. da se raspršenje struje zraka smanji.

Bilo bi interesantno "zabrtviti" hladnjak tako da se prislili da cijeli usisani zrak prođe kroz tijelo hladnjaka nakon što ga ventilator usiše. Suštinski, tome su tuneli za ventilatore, tzv. shroudovi i služili: smanjenje raspršenja struje zraka iliti usmjeravanje struje zraka da bude pravocrtnije.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote