View Single Post
Staro 17.11.2010., 23:56   #18
Prolega
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 98
Kad sam ja prije nekih 2 godine kupovao monitor (samsung 2232 bw), imao sam neke instrukcije od strane prodavača (btw mog prijatelja).
Prvo, bilo bi jako dobro kad bi se mogao na licu mjesta uvjeriti o kvaliteti prikaza slike. Naime, dosta monitora koristi tzv. samsungov panel. Da li je on originalan ili nije, nigdje ne piše. Jedino kako ćeš uspjeti saznati jest da se monitor upali, svjetlina i kontrast se samnji na nulu, te određenom kombinacijom tipki na samom monitoru se dobije ispis određenog nazovimo koda na screenu. E taj kod ima na određenom mjestu jedno slovo koje, recimo, određuje je li to originalan samsungov panel ili nije. Negdje mi je tutorijal o kombinaciji tipki na računalu, al ne znam točno gdje, pa ako već nisi kupio, cimni me na PM pa ću ti poslati točno.
Drugo, a tiče se također paljenja monitora jest da ti prodavatelj istestira sliku na mrtve pixele. Tada se izmjenjuju različite boje na monitoru i pomnim pregledom se može utvrditi ima li mrtvih ili polumrtvih pixela. Zbog čega to? Iz razloga jer proizvođači imaju tzv. toleranciju na mrtve pixele u određenom postotku i može ti se desiti da dođeš kući, upališ monitor kad ono 2 mrtva pixela. Vratiš se u trgovinu, a oni kažu žao nam je, proizvođač ima toleranciju i ne možemo ti priznati garanciju za monitor star npr. 2 sata. Nažalost, tako je još kod nas. Da rezimiram, svakako upaliti monitor i provjeriti ga. Iako se cijene ne kreću oko 10-ak tisuća kuna, ipak je riječ o komadu hardwarea koji bi ti trebao služiti jako dugo i šteta bi bilo da ne budeš zadovoljan samo zbog kakvog sitnog nedostatka koji se mogao izbjeći prilikom same kupovine.
Prolega je offline   Reply With Quote