View Single Post
Staro 08.03.2008., 11:24   #49
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Za to hoće li raditi ili ne postoji nekoliko presuvjeta, a sve ovisno o razlogu zašto neki diskovi negdje ne rade.

Prvo valja zapamtiti kako iz USB-a možeš izvući 5V 500mA. Diskovi (novi i moderni 2.5'') troše do 500mA kako bi baterija laptopa što duže trajala. Stariji diskovi znaju potegnuti i više.

I tu je kvaka. Na stolu imam 2 diska. Jedan je Fujitsu koji troši 550mA i jedan IBM kojem treba 900mA. Uzeti su za primjer jer oba troše preko 500mA. Oba rade bez dodatnog kabla na mom lapu. I oba ne rade na mom kompu. Razlog je jednostavan.

Komp ima na ploči nekakve jumpere koji služe da bi se uključila ili isključila mogućnost bootanja kompa sa USB uređaja. Cool. Ali postoji čitav niz ploča koji su patila od sitnog problema vezanog uz to. Osim 500mA, na USB je dodana dodatna snaga upravo zbog spomenutog zadatka. To je rezučtiralo time da su ljudi priključili disk bez dodatnog USB.a a ploća je uzvratila dimnim efektima iz southbridgea. Super za tulum ali prilično nepraktično za svakodnevu primjenu.

Zato sam na ploči isključio to, svima preporučam isto, a Y kablić nije rješenje (uglavnom), jer je dodatnu struju bolje vući s nekog drugog para USB-a ili još bolje s drugog chipa.

Isto tako starije ploče, bez te mogućnosti neće moći pokrenuti velike potrošaće koji nisu nužno s više ploća, ali su stariji.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline