View Single Post
Staro 15.02.2019., 08:35   #5274
Grof-ZP
Registered User
 
Grof-ZP's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 18
Pozdrav,

Pridružujem se raspravi kao još jedan nezadovoljni i prisilno prebačeni korisnik H1 Telekoma na Optimu.
Uglavnom, da se ne ponavljam ista katastrofa od veze muči i mene. OK, nije moj bakar neko zlato i ima tu i zračnog voda, ali je H1 kroz to ipak uredno i stabilno gurao 14 Mbps preko Fritzboxa. (vezano uz temu oko MTU-a, pronašao sam jučer u starim config datotekama s Fritza da je on MTU imao na 1500!)
Uglavnom, Optima mi je pri prelasku vezu na routeru bila postavila na 12 Mbps i radilo je možda tjedan-dva dana. Od ove nedjelje veza toliko laga i puca da je nenormalno. HBO GO je negledljiv jer svakih 10 sekundi zašteka i tako stalno i kontinuirano. Optima preko svog automatskog govornog aparata javlja mi na mobitel da su prijavljene smetnje na vezi i spušta mi vezu na 8 Mbps. Efektivno sada imam nekih 4-6 Mbps na Speedtestu (od nekadašnjih efektivnih 10 Mbps).
Jučer odem u router i tamo stoji MTU 1492 kao default. Za probu poštelam na 1462 kako je @silver_tip preporučio, za svaki slučaj resetiram router, pogledam da li se MTU zadržao i mogu reći da sam uredno cijelu večer odgledao HBO, bez ikakvih problema. Štoviše, kvaliteta slike mi je cijelo vrijeme bila konstantno najviše kvalitete koja ide kroz ovu brzinu, što se ranije, čak ni na H1 nije dešavalo nego je kvaliteta skakala.
Da li je baš jučer Optima nešto riješila na mom DSLAM-u ili je tome pridonio ovaj MTU ne znam, trebam pričekati još par dana, ali da je bitno bolje - jest!

I iako veći MTU daje više podataka u manje paketa, pa bi po tome trebalo biti bolje kod zagušenih i sporih mreža izgleda da i prema Wikipediji to nije tako. Citiram:
Citiraj:
Larger MTU is associated with reduced overhead. Smaller MTU values can reduce network delay. In many cases, MTU is dependent on underlying network capabilities and must be adjusted manually or automatically so as to not exceed these capabilities.
I ovo posebno:
Citiraj:
A larger MTU brings greater efficiency because each network packet carries more user data while protocol overheads, such as headers or underlying per-packet delays, remain fixed; the resulting higher efficiency means an improvement in bulk protocol throughput. A larger MTU also means processing of fewer packets for the same amount of data. In some systems, per-packet-processing can be a critical performance limitation.

However, this gain is not without a downside. Large packets occupy a slow link for more time than a smaller packet, causing greater delays to subsequent packets, and increasing network delay and delay variation. For example, a 1500-byte packet, the largest allowed by Ethernet at the network layer, ties up a 14.4k modem for about one second.

Large packets are also problematic in the presence of communications errors.
Stoga ima i teorije koja stoji iza ovog manjeg MTU-a.
Grof-ZP je offline   Reply With Quote