View Single Post
Staro 25.04.2018., 12:18   #4
mradovan
Registered User
Moj komp
 
mradovan's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 110
Moje (većinom subjektivno) mišljenje - ako imam što dodati...

1. Po meni, veličina ekrana nije bitna (bar za filmove). To je stvar centralne projekcije - glavno da je kut između očiju i krajeva ekrana oko 40 stupnjeva. Tako, 10" tablet na udaljenosti od 30cm će izgledati iste veličine kao i 15.6" laptop na 45cm (ili 55" TV s 170cm, itd.) Važnija je rezolucija - lijepo je imati 1080p (1920x1080) s te daljine.
Što se težine tiče, teško je reći koliko će ti smetati... Gotovo je sigurno da će jači i čvršći laptop biti i teži, zbog materijala kućišta, količine metala za hlađenje, a i veličine punjača. Ja znam curu koja je kupila ultrabook samo zato što je težio 900g (dok su ostali koje je gledala bili 1200g) - kaže da joj puno znači dok radi u krevetu. Ja na primjer imam još uvijek moj Dell XPS L502X (7 godina star), koji teži 3 i pol kile s punjačem - pa mi njegova težina nikad nije smetala.

2. Da, ako je radio kao demo model u dućanu, baterija je sigurno otišla. Ako je proveo godinu-dvije u kutiji (s baterijom 70-80% punom), mislim da će biti u redu. Bateriju bi ionako trebalo promijeniti svakih 2-3 godine.

3. Po mome, rudarenje na laptopu možeš zaboraviti... kako stvari danas stoje, desktopi su ti daleko jeftiniji po jedinici snage, a čak i oni se jedva isplate (to danas, a sutra tko zna).
Moj (Sandy Bridge) laptop ima 7 godina, a njegov procesor je još uvijek nešto malo brži od ovog što je na tvojoj slici - još uvijek radi bez problema s dosta zahtjevnim poslovnim aplikacijama. Da li će tvoj novi danas isto toliko trajati, tko zna... brži procesor - veće šanse, naravno. Nego, nemoj samo "i7" gledati, to je tek pola priče. Ovi što završavaju na "U" su namjerno napravljeni slabiji, da baterija duže traje. Ako hoćeš jači - gledaj one koji završavaju na "HQ". Ali naravno, onda baterija traje samo 2-3 sata - pa onda, što je kome važnije.

4. Vanjske grafičke za laptope po meni nisu isplative. Za kućište i grafičku ćeš vjerojatno dati koliko i za laptop. I brzina će patiti, jer je teško postići brzinu unutarnjeg PCIe porta. Mislim da bi onda trebao imati Thunderbolt port na laptopu, što ti ograničava izbor i poskupljuje cijenu...

5. Ako se ne upotrebljava u teškim uvijetima (na terenu), onda po meni nema veze.

8. Ako ti treba Windows, preinstalirani je najbolje uzeti. Ne samo da je najjeftiniji tako, nego si siguran da svi driveri postoje i optimizirani su.

9. Ako su ti touchpad i keyboard bitni, svakako ga je bolje vidjeti i probati. Ali vjerojatno znaš da ne možeš vjerovati brzini novog laptopa - jer oni svi uspore nakon što se Windows par puta nadogradi, i registry "kontaminira". Polovni je u redu, ako trgovac (sa reputacijom) daje garanciju.
mradovan je offline