View Single Post
Staro 12.03.2023., 21:07   #17
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Baci oko na tekst, pa onda kontroverzu komentara ispod, koju uvijek izaziva tema. Slicne rasprava je prije izazivala Radeon / FirePro tematika. Evo, bas gledam, nisam ni znao da se FirePro isto preimenovala, te je sad Radeon Pro.

...
Slažem se sa svim navedenim, uz opasku da to vrijedi samo za novije verzije Quadro/RTX grafičkih kartica jer se tu počela pojavljivati arhitektura koja već zalazi u područje koje nije čisti CAD/CAM/3D, ono s neuralnim mrežama već ulazi u područje AI-a. I znam da je tu Nvidija počela s Tesla karticama koje su opet bile posebno namijenjene čistim kalkulacijama, koja god da im je bila znanstvena svrha. S novom generacijom grafičkih procesora nema čistog razgraničenja područja primjene, zato su i ugasili Teslu i Quadro preimenovali u Nvidia Data Center GPUs i RTX. I neću se čuditi ako za godinu-dvije ostane samo jedan novi brand profesionalnih grafičkih kartica koji pokriva oba segmenta koje su pokrivale i Tesla i Quadro grafičke kartice.
I opet ponavljam, uz sve dijagrame mi ne znamo koja je zapravo realna razlika između klasične i profi kartice zasnovane na istom grafičkom procesoru.
Ako pogledamo napredak grafičkih kartica, sjetimo se da je prije RTX serije bio san imati gamersku grafičku karticu koja ray tracing izvodi on-fly u igrama.
Sinac je offline   Reply With Quote