Tema: Hi-Fi
View Single Post
Staro 14.12.2018., 02:32   #9700
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
da, to sa ispravnim pojačalom je stvarno fascinantna pojava... sve one topologije, vaki-naki feedbackovi, aktivne/pasivne komponente... ko ono djubre pjer karden, moja majica, moje hlače A SVE KRIVO SLOŽENO

ne znam koliko sam puta slušao risiver i stereo amp u klasi tu-negdje-razumnih-para i to stvarno moraš imat odrezane uši da ne čuješ razliku.
Nisam rekao da su sve topologije iste. Ono što želim reći da ako jedna topologija ima amplifikaciju s distorzijom ispod razine čujnosti, i druga topologija ima aplifikaciju s distorzijom ispod razine čujnosti - onda nije bitno kakva je topologija jer razliku ne možeš čuti.
Ne očekujem da zvučnik da različit zvuk ako ga hraniš istim ulaznim signalom.

Isto tako, ne kažem da nema mjesta skupim pojačalima. Ima ljudi s ogromnim prostorijama i ogromnim zvučnicima.
Dodatno, ako si iskeširao 100k+ neke valute za zvučnike, da li je bitno koliko ćeš platit pojačalo?

Mi tu pričamo o nekome tko je kupio entry level zvučnike u sobi od 10 kvadrata.
Ono što će čuti tu je:
1. Položaj zvučnika
2. Refleksije koje mu dolaze od zidova zbog tako male sobe, te kako je soba tretirana (ili nije).
3. Room correction algoritam koji donekle može pomoći sa zvučnicima i refleksijama (to nažalost nema)
4. Sami zvučnici (to ne može mijenjat )

Kabeli, amp, 256kBita ili FLAC možda ima utjecaja, ali 1%. Ovo gore je 99%

Probaj ovo:
1. Uzmi receiver i pojačalo po želji.
2. Ako nemaš kalibrirani mikrofon, instaliraj SPL mjerač na mobitel (nije neka sreća, ali poslužit će).
3. Spoji zvučnike na receiver, pojačaj glazbu na sebi ugodnu razinu slušanja. Pusti bilo koji testni ton. Izmjeri SPL s mobitelom.
4. Spoji zvučnike na pojačalo, pusti testni ton i pojačaj zvuk na isti SPL kao i amp.
5. Stavi povez preko očiju, i zamoli frenda/ženu/djecu da ti prebacuje zvučnike s pojačala na receiver i obrnuto, po tvojoj želji.

Javi rezultate
P.S. ne pišem ovo zlonamjerno, nego stvarno probaj. Ja sam isprobao prije X godina, ne kažem da su bili idealni uvjeti mjerenja. Isto sam bio uvjeren u razne tvrdnje proizvođača opreme i "HiFi" magazina. Izbaci vid iz računice i vidjet ćeš da razlike nisu baš takve kao što misliš.

Ako imaš adekvatnu prostoriju, donijet ću svoj Marantz SR5004 koji je već sad skoro 10 godina star, UMIK-1 kalibracijski mikrofon da možemo napraviti level matching. Ti odaberi svoje pojačalo, zvučnike i kabele. Možeš i izvor zvuka. Ja ću osigurat pive
Ako nemaš adekvatnu prostoriju, možda bi mogao organizirati nešto kod kolege, ali tek nakon nove godine.

Level matching je jedan od preduvjeta usporedbe bilo koje audio opreme. Na više istraživanja je dokazano da ljudi preferiraju glasniji zvuk (ako nije bolno glasan).
3dB glasniji zvuk istog pojačala će zvučati nego 3dB tiši. Ako je isto pojačalo, kako onda može biti razlike?

To je jedan od najstarijih trikova kojima se proizvođači služe na audio showovima.
1. Poslušajte ovaj standardni strujni kabel, slušajte kako je zvuk bezveze
2. Poslušajte sad naš $1000 dolara strujni kabel/interconnect, whatever, a tip zapravo pusti istu glazbu, samo par decibela glasniju. Naravno da se razlika čuje, samo ne zbog kabela

EDIT: sry, double post, htio sam sisu u isti post gore quotat...

Zadnje izmijenjeno od: messiah. 14.12.2018. u 03:16.
messiah je offline   Reply With Quote