View Single Post
Staro 17.06.2016., 07:54   #1099
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,328
Da ne otvaram novi tred pošto se radi o ASUS P5q: imam 4 para (8 kom) 2 GB DDR2 keksa: crucial, kingston, kingmax, super talent. Svi su deklarirani DDR2 800, 1,85 V, 6-6-6-18. Na ploči je KETs bios 2209.
Konfa: asus p5q, E8400, ati 6670, fortron 500 W.
Ploča uredno radi sa jednim keksom odnosno parom rama u svim slotovima, čak i kada miješam proizvođače.
Međutim, kada popunim sva 4 slota - pakao. Bios (kao i windowsi) uredno prepozna 8 GB u dual channel modu, buta u windoze (7 pro 64 bit) ali je nemoguće bilo što raditi; IE i ffox se ruše, nestaje hardver iz sistema(wless adapter, dodatna usb3.0 kartica), svakih 5 minuta nestaje slika na monitoru pa se vrati uz poruku da je ATI driver prestao raditi pa se rekuperao i još sto drugih čuda.
U biosu probao sve što sam mogao: dizao napon, popuštao latencije, zatezao latencije(!), sve stavio na manual, sve na auto - ništa. Stabilnost u windowsima se jednostavno ne može dobiti.
Od keksa koje imam crucial, kingston i kingmax su na asusovoj stranici navedeni kao podržani odnosno certificirani.
Kopajući po netu, naletio sam na hrpu ljudi koji su imali iste probleme ali i puno njih tjeraju ploču sa 4 keksa bez ikakvih problema, doduše ne sa baš istim keksima kao što su moji (obično su to crucial ili geil DDR2 1066 koji rade na vrtoglavim naponima do 2,4 V).
Moje pitanje je sljedeće: dali ta ploča stvarno ne radi sa 4 keksa vanila memorije ili je potrebno imati neku egzotičnu (tipa onih koje rade na +2,1V)?
Svi keksi su isprobani u drugoj konfi (vidi moj komp) gdje su uredno radili u bilo kojoj kombinaciji u sva 4 slota.
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote