View Single Post
Staro 25.11.2013., 23:26   #1
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
DIY tester za napajanja i kapacitet baterije

Vjerovatno je svima poznato da se napajanja ne mogu pouzdano ispitati bez da ga se optereti.
S obzirom da su gotovi uređaji iznimno skupi počeo sam raditi na svom pa ću napredak radova dokumentirati tu. Možda će nekom biti od pomoći i možda će netko svojom idejom upotpuniti moju.
Osnovni sklop se sastoji od operacionog pojačala i mosfeta. Prva verzija na kojoj tenutno radim se sastoji od 4 modula po dva mosfeta. Svaki mosfet u testiranju je izdržao 30A. Ja sam se odlučio to limitirati na 15A.
Dakle, 120A odnosno 1440W ukupne snage.
Radi velike snage i problema disicpacije topline odlučio sam se za vodeno hlađenje kako bi dobio koliko toliko kompaktni uređaj.
Za početak i potrebe testiranja složen je samo jedan modul koji je hlađen zrakom.
Osim mogućnosti mjerenja pod punim opterećenjem ideja je da uređaj može napajanje teretiti od 0-100% recimo 60 puta u sekundi te time vidjeti koliko je napon stabilan u tim uvijetima.
Za probu sam testirao Corsairovo CX430 napajanje koje itina ne mogu baš pohvaliti, no rezultate treba uzeti s debelom rezervom jer ni sam uređaj još nije gotov a mjerenja su onako, nabrzaka samo za testiranje uređaja.



Na prvoj slici je je graf mjerenja struje iz napajanja. Dakle napajanje jepod teretom od 0-10A 20 puta u sekundi. Druga i treća slika pokazuju ripple(ac,dc). Na osciloskopu dole lijevo se vidi odstupanje napona peak-peak.

Zadnje izmijenjeno od: Alvin. 26.11.2013. u 00:17.
Alvin je offline   Reply With Quote