View Single Post
Staro 09.01.2015., 15:15   #7
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Citiraj:
Autor fre@k Pregled postova
No srž topica je dali se isplati popravljat, ako ima sastrane zamjensko, moje misljenje je da se isplati, ukoliko nema volje i vremena, onda se slazem da treba kupit novo, u svakom slucaju najednostavnije bi mu bilo poslat za 15E jel toliko bi ga otprilike toliko i kostao sam popravak.
Točno, to je srž i to sam htio reći. S obzirom na ne citirani dio tvog posta, još ću malo elaborirati, nadam se da nećeš shvatiti kao flame ili svađanje, već čisto da se dobije slika o čemu tipkam i da se moji postovi ne pročitaju kao tipkanje u sivilu jer sam 100% u pravu

Da prekrojim ovu rečenicu, vidim da moram biti brutalno jasan i direktan.
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Nisu to prekidači izvedeni bipolarnim tranzistorima da možeš jednostavno locirati kvar.
Nije napajanje jednostavan sklop s nekolicinom elemenata poput prekidača izvedenog bipolarnim tranzistorom da možeš jednostavno locirati kvar.


Uzmimo da je gospon X vrhunski elektroničar i može bez problema otkriti gdje je kvar tj. koje komponente su crkle. Problem je što gospon X ne može nikako biti siguran ispitivanjem na suho/prazno je li problem isključivo u onome što je dijagnosticirao. Tako se može dogoditi da se promijene komponent ZzZ i YyY, na paljenje kratkospojnikom napajanje radi, ali čim se optereti iznad neke granice povuče cijeli komp za sobom. Potpuno je nebitno je li krepala još jedna pasivna ili aktivna el. komponenta ili je problem u tiskanoj ploči ili pak nešto treće. Napajanje nakon popravka nije nužno ispravno.

Dakle, htio sam naglasiti da ne možeš sa sigurnošću povjeriti svoje napajanje ako nemaš uređaj kojim se ono može opteretiti, bilo tester ili samo računalo.

Uvijek se može iskoristiti alternativni/stari komp za probu.

Ali kao što smo konstatirali, za 15/50€, to se ne isplati ni elektroničaru ni vlasniku napajanja. Kod nas se takva uslužna djelatnost kriminalno malo naplaćuje, a kad se još pribroji da cijena pojedinih komponenti u napajanju u prodaju za jedan komad premaši cijenu dvije kave, autor teme dobio je svoj odgovor, nadam se, jasno kao dan.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote