View Single Post
Staro 09.02.2019., 20:50   #21
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,926
Ja sam mislio na R&D trošak čipa kao takvog.

Dakle, uložiš X novaca u R&D (i proizvodnju, možemo to dodati kao odvojeni stavak), proizvedeš Y čipova (ne znam kako ide ta proizvodnja, pretpostavljam da je kao i drugdje potrebno neko vrijeme/novac da se naknadno proizvede dodatna količina čipova pa vjerujem da roknu gro toga odjednom pa onda ponovno pokreću proizvodnju za refresh) iz čega izađe da jedan čip vrijedi/košta:

X/Y + materijal + gubitak zbog čipova koji su za bacit u smeće (ili stavit u blok pleksiglasa)

Dakle, pričam o stvarnoj vrijednosti odnosno nabavnoj cijeni (spram AMDa) čipova, koja svakako nije za bacit. Pa makar oni isti čip rebrandali 20 puta. Vidim da moj prvi komentar nije spominjao specifično čipove, iako sam u popratno komentaru mislim jasno naveo na što sam mislio.

Ali eto, da još jednom razjasnim, moj komentar se odnosio ne čip kao takav. Ne smatram da AMD mora utuć milione u proizvodnju kartice kao što je ta VII ako već imaju čip pri ruci. I opet ponavljam ne smatram da su te cijene tehnički opravdane niti na bilo koji način opravdavam AMD.
mkey je offline   Reply With Quote