View Single Post
Staro 17.06.2009., 09:23   #44
rib@
Premium
 
rib@'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,189
Citiraj:
Autor Dr. Beast Pregled postova
Čuo sam da se Hoya teško čisti kade se usere. Naručio sam si za početak Marumi DHG pa ću vidjeti kakav je. ne znam da li da si uzimam neki UV filter? Ne znam koliko on služi svrsi osim zaštite leće.

Ma tko će držati monopod na ekspoziciji od 30s. Nakeljim ga na tripod, stišćem po daljinskom da slika, pijem pivicu i gledam panoramu grada.
Uv filter je uvijek dobar kao zastita jer je ipak jeftiniji od stakla.
Za ciscenje stakla je dobra stvar lens pen . Vjerojatno znas, ali CPL skida ~1,5 blendu.

Kaj se tice stativa kratko vrijeme sam imal nekakvog smesnog za ~200 kn na kojeg sam stavljal fujija koji je puno laksi od Pentaxa i nisam bil zadovoljan s njim i ne preporucam kupnju stativa srednje cijene bez dobrog isprobavanja.
Monopod sam spomenul jer je stvarno korisna stvar, a nije velik.
Samo da nadodam da ne postoji nikakva stabilizacija slike koja se moze mjeriti s monopodom.
A za duge ekspozicije su isto korisne stvari ND filteri. Osobno nemam iskustva s njima, ali imam Cokinov ND grad filter koji isto ima svoju namjenu.
Neki vele da se sve moze u photoshopu napraviti, ali ja ne podupirem tu tvrdnju.
__________________
cpu e4300/sonictower+nexus120; mbo gigabyte p35-ds3-l; ram kingmax1024/667x2; vga hd3850; psu corsair hx 520w; dvd benq 1655; hdd wd1200jd&samsung hd321kj&ST3160021A; ZM-MFC1; lg22ws; btc6300; mx 518 i sve u chiefu s nekoliko nexusa
rib@ je offline   Reply With Quote