View Single Post
Staro 17.07.2014., 14:07   #147
virus1
Premium
Moj komp
 
virus1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 495
Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Poanta je da neke 79x0 (uključujući moje) i 280(X) imaju upuštenu jezgru te da nisu kompatibilne sa Morpheusom bez shima. Ako ti ne treba shim, super. Ako treba, da li ćeš ga naručiti od EK-a za 3 EUR, napraviti kod tokara za 5 kuna ili sam izraditi, tako svejedno. Shim je kompliciranje koje osobno izbjegavam, a ako je tebi gušt, go for it.
To mi je kolega sve jasno, čisto je bilo sugestija da taj shim nije "toliki" problem, osobno bi ga sa termovodljivim/dvokomponentnim ljepilom koje imam (možeš ljepiti i auspuh s njim kako piše na etiketi ) stavio na samu bazu hladnjaka (uzeti u obzir sve da sada neidemo u širinu) i time bi postao cjeloviti dio samog hladnjaka i bilo kakva naknadna intervencija skidanja hladnjaka, stavljanja paste i sl. bi bila isto kao i kod tvorničkog znači nebi se trebao ponovno zezati sa eventualnom pozicijom shima, dvostruka pasta,..... itd, od alata je potrebno jako malo, ali naravno ako nemaš ni olovku, problem je očigledan
Naravno da svatko ima svoj izbor, hoće ili neće, nije cilj siliti nikoga već pomoći i savjetovati.

Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
Dakle, uzeti ravnalo i škicati da li ima pola mm razmaka između jezgre i okolnog metala je jednostavnije pogledati da li hladnjak ima "grbu" na mjestu gdje dodiruje GPU? Mislim, i to je način, ali da je jednostavniji, nisam baš siguran.
OFC da ima više načina provjere, ujedno i grba na hladnjaku. Ja osobno volim provjeriti sve ideje i solucije, pa ako treba i dvaput i napraviti test, ujedno primjetiti pola mm meni npr. nije problem jer posebnu pažnju posvećujem takvim sitnicama koje su nakraju i najbitnije, u smislu da se ne napravi fuš, a tu je bitna edukacija ili pak iskustvo.

Citiraj:
Autor Garro Pregled postova
A gle, ni sam ne znam koliko puta sam mijenjao cooler na svom T-bredu i mobilcu, nisam nikada okrhnuo jezgru jer nisam balvan pa da mi je trebao taj TTov shim.

To što si sam napravio taj shim je pohvalno, ali nemaju svi potreban materijal, alat i znanje, tako da je ponekad jednostavnije kupiti gotov proizvod. I znam da nije gušt kao kada nešto sam napraviš, ali to je već druga tema.
Jasno je da ljudi koji su u tome (u ovoj priči ja i ti ) nisu imali problema pri montiranju hladnjaka na stare nezaštićene procesore, imaš već razvijen tzv. feeling za takve stvari, ali toliko sam ih složio, održavao,.. da bez obzira koliko ti pazio, način na koji se stavljao svaki hladnjak na socket A, je bio takav da si morao upotrijebiti dosta sile (velika većina hladnjaka/generaliziram) i nikad nisam uništio procesor ali mi se jednom desilo da je na jednom od 4 ruba same jezgre, jedan mali dio se odlomio (možda je već prije bio oslabljen), na svu sreću nije bilo posljedica, a shim je koštao 20-ak kuna, a ujedno i onaj gušt nadogradnje/modanja, naravno opet izbor samog korisnika kao što si i rekao.

No moj prijašnji post, nije bio cilj učiti pameti nikoga, pogotovo osobu poput tebe i ostali koji znaju sve te stvari, nego jednostavno dati npr. kolegi @Pepermint i ostalima dobronamjeran savjet jer ne izgleda sve to tako komplicirano i uvijek ima rješenja, uostalom teže stvari se rade na tehničkom u osnovnoj školi, ne možda TT shim, ali ovaj EKWB je smijeh -> slikica

Eto kolega, nadam se da mi ti i ekipa nećete zamjeriti što sam otišao malo u širinu svega, jest malo OT ali je opet riječ o nečemu usko vezano za seriju kartica iz naslova teme, tj bolje hlađenje i tišina rada, pa možda netko i izvuče pokoju informaciju koja će mu dobro doći, uostalom rado bi o svemu tome pričao sa tobom na nekoj klopi/cugi jer velika većina frendova bježi kad počnem xD, a nemogu si pomoći jer je gušt
virus1 je offline   Reply With Quote