View Single Post
Staro 05.12.2020., 18:48   #15534
leonardo
Premium
 
leonardo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: somewhere
Postovi: 284
Citiraj:
Autor Spikeman Pregled postova
Vjerojatno je mislio na samu opciju placanja nekome da ti kalibrira TV.

Meni je to isto debilana i nebi nikad to radio.
Na svakom forumu se rapravlja i ljudi dosta znaju prosipati mudrosti koliko je bolja slika na televizoru X u odnosu na televizor Y i koliko ta razlika vrijedi ili ne vrijedi novaca.

Pravilno kalibriran televizor može napraviti razliku u slici. I to je činjenica. Uzmimo za primjer jedan Samsung koji će radi VA panela out-of-the-box imati sasvim pristojnu crnu i koji će ti omogućiti da u tamnijim područjima na slici vidiš neke detalje koje na nekom IPS panelu ne bi vidio, plus posebno kada se radi o materijalu visoke rezolucije gdje nema potrebe za većom intervencijom gdje bi neki drugi proizvođač da sad ne ulazimo u neke usporedbe možda bio lošiji ili bolji, i osjećaš se kao kralj. I sada uzmimo da si upalio film Gravity iz 2013. godine sa Sandrom Bullock u glavnoj ulozi, te da si film ranije pogledao na drugom televizoru, sam sebi ne želiš priznati da se možda radilo o nekom televizoru sa IPS matricom. Ne možeš si ni zamisli da to dozna. Odlično je, na vanjskim scenama sada se jednostavno ne možeš prestati čuditi slici koliko je dobra, napokon vidiš crnu koja nije "siva", vidiš astronaute, vidiš svemirsku stanicu, odbljeske i aureole, gotovo kao da si ti tamo, ali kao da ti nešto fali... pa se sjetiš da si na nebu prije vidio da su tu i tamo neke zvjezde, maglice, repatice, crne rupe i što sve ne, a sada imaš mrak. Doduše odličan mrak, ali ipak mrak. Ali baš bi bilo zgodno da nađe berem poneka zvjezdica.

Ovo je samo osobni osvrt i nije mi namjera propagirati ni Ł350 hdtvtest.co.uk koji je zaista nekakva referenca po tom pitanju, ni braniti struku, možda posao sa strane ili nečiji hobi, budući je gotovo profesionalna kalibracija koju radim za prijatelje potpuno besplatna. Zapravo nije besplatna. Ja sam ranije uložio dosta svog vremena da mogu razlikovati dobru i lošu sliku, da ne računam hardver kojega koristim ili sam koristio do sada, a koji je sve samo ne jeftin. Ukoliko će netko naplatiti svoje znanje, uloženo u hardver ili barem vrijeme koje će izgubiti na nekoga, ja ne vidim problem u tome. Zašto misliš da ukoliko netko želi imati najbolju sliku koju je moguće izvući iz određene kombinacije TV hardvera i spreman je to platiti 300 kn ili koliko već novac bio problem. Zašto misliš da bi bio problem ukoliko netko kupi audio sustav nebitno kojeg cjenovnog ranga i plati nekome da sve to uštima. Mogao bi ga on sam naštimavati i uštimavati koliko hoće ali razultat će jednako kao i kod televizora biti isti. Nije sad da će razlika biti 200% i s te strane bi se moglo reći da je sve to neisplativo, ali zvuk će biti bolji. Jednako kao i slika. Razlika iz početka posta možda se smanji ili okrene na drugu stranu. Zašto bi to bilo nemoguće.
leonardo je offline   Reply With Quote