View Single Post
Staro 24.05.2015., 03:13   #113
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Vidi, kad utičnicu nuluješ,na zaštitni kontakt uzemljenja dovodiš nulu umjesto uzemljenja. Tada,ako se desi da napon dođe na kućište uređaja,ta pojava predstavlja spoj faznog vodića s nulom bez trošila tj. u narodu popularni kratki spoj. Kad se to desi,osigurač trenutno pada/izgara. Razloga za dramu i strahove nemaš osim ako je i to loše odrađeno... Svi nešto plaču na ta nulovanja a to je jedna normalna i skroz u redu stvar kada se odradi kako treba da se odradi. Prestanite mislit da je kraj svijeta ako nemate olmajti svemoguću fidovku koja je po pričama neki Supermen u kući. Ona je jednako dobra kao i dobro nulovana instalacija.
Upravo zato i pitam, neki tvrde da je nulovanje idealno riješenje, dok neki tvrde da je to gore nego bez ikakve zaštite uopće. Naravno, s ovom drugom se ne bih složio, ali bih želio znati prednosti i mane, odnosno eventualne probleme koji se mogu javiti takvom metodom. Trenutno (još) živim u stanu koji je tek nešto malo mlađi od ovog iz 60-ih, ali svejedno ima uzemljenje posvuda po stanu, također automatske osigurače i FID sklopku. Inače, moram napomenuti da usprkos višegodišnjem iskustvu sa strujom, nikad se ne bih upustio u nulovanje ili petljanje sa uzemljenjem... Ionako već imam tim majstora koji rade na stanu, stoga bih svakako uzeo električara da mi to (propisno) sredi.

Citiraj:
Autor Mr. Nice Pregled postova
Nije mi baš jasan taj "dodatni vod za jače potrošaće", ali kod nulovanja se može ugraditi FID sklopka tako da na "dolazu" FID nulu spojiš na nulu, i istu tu nulu spojiš na uzemljenje koje bi trebalo biti ukopano oko kuće zgrade. Dakle govorim o "dolaznoj" strani FID sklopke. "Odlaznu" stranu spajaš normalno kao da imaš uzemljenje, tj na instalaciji moraš razdvojiti vodove od nule i uzemljenja. Kada imaš FID i ako spojiš nulu i uzemljenje ona će izbaciti ako je ikakav potrošać uključen, zbog razlike potencijala između nule i uzemljenja (što "mjeri" FID sklopka i to I je njezina uloga).
Možda zvući zbunjujuće, ali da ti nacrtam, bilo bi prosto ko pasulj.
A što se tiće "nulovanje" VS "FID" - nikako nije isto ...
Vrijeme reakcije / izbacivanja- da ne razlažem dalje ...

Postoji razlog zašto se stavljaju 0.5/0.3 A u stanove i 0.05 A u kupaone zasebno.
Ne da mi se raspisivati formule...
Ovo što sam naveo prolazi sve nove ateste i mjerenja koja zahtjeva HEP kod prikjučaka i nije DIY riješenej sa jubita.

Ako imaš pitanja, pitaj ...
Prije par godina, znači prije nego što sam kupio stan, zgrada je u potpunosti obnovila električnu mrežu. Znači, nova struja u stubištu, novi prekidači za svjetlo i zvona (na svim vratima), te novi automatski osigurači u svim stanovima. Kakva je zaštita za zgradu, i da li dodatna zaštita uopće postoji stvarno nemam pojma, ali prilikom te modernizacije ubačen je dodatni vod za jača trošila, kako se stariji vodovi u zidovima (iz 60-ih) ne bi pregrijavali. Također, taj novi vod ima priključak za uzemljenje, zasebni žuto-zeleni kabel. Opet, da li je taj kabel spojen na nulu ili ne nemam pojma, morao bih testirati ali koliko sam imao prilike čuti nije. Znači, ideja je ta da kuhinja i kupaona npr imaju pravo uzemljenje, dok su spavaće sobe nulovane.

EDIT
OK, razumijem. U zidu su samo dva voda, faza i nula. Znači priključak je monofazni bez trećeg kabela za uzemljenje. Matematika mi nikad nije bila jača strana, tako da o tome ne želim ni misliti nego pustiti električara da obavi posao za koji je plaćen

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 24.05.2015. u 03:50.
  Reply With Quote