View Single Post
Staro 18.02.2010., 20:19   #67
Omega
Premium
Moj komp
 
Omega's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,224
opet nitko nista pametno nije covjeku odgovorio.

@Gx25
Kod konfiguracija koje ce sluziti 99% za igranje gleda se uzet prvenstveno sto jacu graficku karticu, nakon toga solidan procesor koji nece tu karticu previse kociti te na kraju dovoljno radne memorije. Ovo je amo reci nekakav recept za takav tip konfiguracije. Zasto?

Zato jer na konfiguracijama gdje su graficke kartice konstanta, memorija, diskovlje i postavke konstanta (odnosno konfiguracije na kakvima se vrte testovi za recenzije) procesori nece pokazivati razlike performansi u igrama od 20-30%. Svi oni rade sa istom grafickom karticom i moze se eventualno dogoditi da odredeni procesor ima osjetno nize performanse od nekog drugog jer jednostavno nije dovoljno jak i koci mogucnosti graficke kartice. Graficka kartica je ta koja obraduje podatke od igre i radi sliku koju ti gledas na monitoru, a procesor je taj koji salje te podatke na obradu prema kartici.

Znaci u slucaju recimo onih testova na sobitzi, svi malo jaci procesori izbacuju relativno iste rezultate, odnosno unutar 10%, kako si i sam naveo. Kad bi stavio u tu konfiguraciju nekakav brutalan CrossFireX u tom slucaju bi razlike bile nesto vece u korist snaznijih (brzih quadova) procesora, a slabiji procesori bi vise kocili graficki sustav i njihove performanse bi osjetno nize.

E sad... sta se tice specificno tvoje usporedbe, razlika izmedu Core i3 xxx i Phenom II X4 945 procesora je malena upravo zbog ovog gore sto sam napisao. Oba procesora su dovoljna za HD5850 (u slucaju testova na sobitzi) pa ce i rezultati biti "zgusnuti". U igrama gdje procesor ima vise utjecaja, odnosno u igrama koje imaju optimizirani multi threading, Phenom II X4 ce raditi vecu razliku ispred Core i3 (GTR, Modern Warfare....). U igrama gdje se koriste samo jezgra-dvije, rezultati ce biti li-la. Ako uzmemo u obzir da vjerojatno niti jedna igra ne uspijeva trenutno iskoristiti sve 4 jezgre procesora, dolazimo do zakljucka da se Phenom II X4 jos i dobro drzi protiv nove Intelove arhitekure, odnosno Core i3/i5 procesora.

Treba isto tako imati na umu da trenutna Phenom II arhitektura vuce svoje korijene jos od prvih K8 procesora (ohoho godina) i naspram "Nehalem" arhitekure trenutno clock-for-clock zaostaje po mojim procjenama od 400-600 MHz ovisno o kojim modelima procesora se radi.

Dakle matematika bi trebala biti jasna. U igrama gdje procesori od oba proizvodaca koriste podjednak broj thread-ova, AMD-u je potrebno cca 400 MHz visi takt da bi odrzao iste performanse sa novim Intelovim procesorima. Naravno, tu jos ima dosta varijabli, jer poneka igra odgovara AMD-ovoj platformi, poneka vise lezi Intelovoj... bla bla bla...

Sad malo jasnije?
__________________
Casemodd logs : Dragon Storm, Kali, Entourage


Complete Case Painting Guide
Omega je offline